FTX borsası battı mı?

Kripto para piyasaları daha önce görülmemiş olayları sadece birkaç gün içinde yaşarken, kısa süre öncesine kadar ABD ve dünyanın en büyük borsalarından biri olan FTX de iflasın eşiğine gelmiş durumda...

ftx battı mı

Hafta sonu Binance borsası CEO’su Changpeng Zhao’nun FTX borsasına adeta savaş açması ve bu savaşı 3 gün gibi kısa bir sürede büyük bir zaferle sonlandırması, kripto para dünyası kadar finans çevrelerinde de konuşulurken FTX borsası da iflasın eşiğine geldi. Elbette birçok kişinin ve yatırımcının aklındaki soru da FTX battı mı sorusu oldu?

Son yıllarda aldığı yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar, ABD’de verdiği TV reklamları ve agresif büyüme stratejisiyle en çok konuşulan borsalardan biri olan FTX’in karşısına Binance gibi büyük bir borsayı alması, sadece birkaç günde kapısına kilit vuracak duruma gelmesine yol açtı.

FTX Battı mı?

Tüm dünyadan kripto para yatırımcılarının en çok sorduğu sorulardan biri ise Sam Bankman-Fried yönetimindeki borsanın batıp batmadığıdı. Borsa şu an hala yatırımcı arayışında. Hatta genç CEO, son olarak çalışanlarıyla Slack programı üzerinden konuştu ve “teorik olarak” yatırım alabilecek durumda olduklarını dile getirdi. Anlaşma şartları hala bilinmese de borsa için en büyük şanslardan biri olarak da Binance gözüküyordu ancak CZ’nin satın alım adımından vazgeçmesi piyaslaarın daha da karamsarlığa düşmesine neden oldu. Sonuç olarak FTX şu an için hala batmış değil. SBF’nin de dediği gibi şirketin amacı yatırımcı olmak ve likidite sorununu çözüme kavuşturmak.

Son şans Justin Sun mı?

FTX’in bilamçosunda şu anda 8 milyar dolarlık bir boşluk olduğu belirtiliyor. Bu boşluğu dolduracak son umut ise TRON blok zincirinin kurucusu olan Justin Sun gibi gözüküyor. Ancak Sun’ın bu konudaki samimiyeti de kripto çevreleri tarafından sorgulanıyor. Birçoklarına göre Sun, “FTX’i kurtarma” hamlesini göstererek aslında kendi reklamını yapıyor. Sun’ın konuyla ilgili attığı tweet’i SBF’nin de RT’lemesi gözlerden kaçmadı. Bu konuda bazı görüşmelerin olduğu kesin ve FTX için en büyük ve son şans sanki Sun’ın ağzından çıkacak olan sözler…

Ve eğer Sun da CZ gibi FTX’i almak istemezse, işte o zaman FTX ve Alameda için iflas yolları net şekilde açılabilir ve sadece birkaç ay önce kripto faiz platformlarında gördüğümüz iflas mahkemeleri süreçlerini bu iki şirket için de görebiliriz.

İlginizi Çekebilir | Binance FTX anlaşmasından vazgeçti!

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl