Kripto borsası FTX’in yatırımcıları panikte: Paramıza ne olacak?

İflasın eşiğine gelen ve Binance ile dün bir anlaşma yaptığı açıklanan FTX borsasının yatırımcıları yaşanan olaylardan ciddi şekilde paniklemiş durumda...

ftx battı mı

Dün akşam açıklanan Binance borsasıyla FTX arasındaki anlaşma ilk etapta kripto para piyasalarını rahatlatsa da daha sonra fiyatlarda büyük düşüşler yaşanmaya devam etti. Bitcoin Haziran ayından bu yana ilk kez 18 bin dolar altına inerken Binance-FTX anlaşmasının detayları da sorgulanmaya başlandı.

“Tüm gün telefonla bilgi almaya çalıştılar”

Finans medyasının önemli kurumlarından biri olan The Information’ın haberine göre FTX borsasının yatırımcıları da gidişattan memnun değiller ve ellerinde konuyla alakalı neredeyse hiçbir bilgi yok.

The Information’ın konuyla ilgili bilgi sahibi olan bazı kişilere dayandırdığı haberinde, FTX yatırımcısı 4 kişinin Binance anlaşmasıyla hisselerine ne olacağını bilmediklerini ve tüm gün boyunca kurumsal yatırımcılar tarafından telefonla arandıklarını söyledikleri yazıldı.

“Hisseler sıfıra gider mi?”

Binance anlaşmasının hangi şartlarda yapıldığını bilmeyen yatırımcıların, varlıklarını tamamen kaybetmekten korktukları ve yatırımcıların birbirlerini de arayarak “Yatırımlar sıfıra gider mi?” diye sordukları belirtildi.

İki rekor yatırım almıştı

Hatırlanacağı üzere FTX borsası kripto para tarihinin en büyük iki yatırımını alan borsa konumundaydı. 2021 yazında 900 milyon dolar yatırım alan borsa, sonbahar aylarında da 400 milyon dolarlık ikinci bir yatırım alarak rekor seviyede para toplamıştı. Toplam 32 milyar dolar değer biçilen FTX’in yatırımcıları arasında Blackrock, Tiger Global, VanEck, Temasek, Sequoia Capital ve Paradigm gibi dev şirketlerin de olduğu biliniyor.

FTX’in yatırım yaptıkları da korkuyor

Öte yandan FTX’e yatırım yapan şirketler gibi FTX’in yatırım yaptığı şirketleri de korku sardı. Binance anlaşmasının ne şartlarda imzalandığını bilmeyen bu şirketler de gelecekleriyle ilgili soru işaretleri barındırıyor.

FTX’in yatırım yaptığı kripto para şirketleri arasında Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs, son dönemdeki airdrop’uyla ses getiren Aptos, oyun şirketi Mythical Games, Helium, Circle ve iflasın eşiğine gelen kripto borç platformu BlockFi gibi şirketler bulunuyor.

FTX ve onun kardeş şirketi Alameda’nın ayrıca, Solana ve onun alt projeleriyle de yakından ilişkisi bulunduğu bir süredir iddia ediliyordu.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl