FTX borsası NFT platformu açtı, FTX Token (FTT) rekor kırdı

Son aylarda ABD'de yaptığı yatırımlarla ön plâna çıkan FTX borsası, müthiş bir ilgi patlaması yaşayan NFT endüstrisine de girdi. Borsanın ABD kolu olan FTX.US, NFT oluşturma platformu açtı. Resmi açıklama da genç CEO Sam Bankman-Fried tarafından yapıldı. Borsanın kendi token'ı FTT de rekor kırdı.

Kripto türev borsası FTX’in ABD’deki kolu FTX.US, dünyada büyük ilgi toplayan NFT endüstrisinden pay almak için önemli bir hamlede bulundu ve NFT oluşturma platformunu başlattı.

Borsanın 28 yaşındaki genç CEO’su ve kurucusu Sam Bankman-Fried açıklamayı Twitter hesabından yaptı ve kendi yaptığı, üzerinde sadece ‘deneme’ yazan bir NFT’yi paylaşarak şunları söyledi:

“Kendi NFT’lerinizi kendiniz yapın. Tüm NFT’ler ETH ve SOL çapraz zincirinde olacak. Yatırma ve çekme işlemleri de önümüzdeki birkaç hafta içinde başlayacak. Dış kaynaklı NFT’leri de buradaki hesabınıza yatırabileceksiniz. Ayrıca FTX.US’i hem ABD’li olan hem de ABD dışından olan müşteriler kullanabilir”

FTK Token 72 doları geçti, rekor kırdı

Bankman-Fried’ın bu açıklamasından sonra ise FTX borsasının kendi token’ı olan FTT de, ciddi bir artış yaşadı ve 60 dolardan 72 dolara kadar yükseldi. Son dönemde başta Binance olmak üzere birçok büyük borsa ile rekabetini kızıştıran FTX, Temmuz ayında 900 milyon dolar ile rekor bir yatırım almış ve piyasa değerini 18 milyar dolara çıkarmıştı. FTX’in NFT adımı Binance gibi borsaların yanı sıra aynı zamanda, son dönemin yükselen yıldızları olan OpenSea ve Rarible gibi NFT platformlarına da bir mesaj.

FTX.US ve borsanın küresel web adresleri daha önce NFT pazar yerleriyle entegre olabiliyordu ancak kullanıcılar tarafından kendi NFT token’ları oluşturulamıyordu.

“Deneme” yazdığı NFT 1100 dolar oldu

Öte yandan NFT endüstrisinin müthiş büyümesi Bankman-Fried’ın NFT’sinin değerlenmesiyle de kendini gösterdi. Sadece test yani deneme yazan NFT’nin fiyatı kısa sürede 1100 dolar oldu. Uzmanlar, NFT ürünlerine duyulan ilgiyi, 17. yüzyılda Hollanda’da yaşanan lale çılgınlığına benzetiyorlar.

Hatırlanacağı üzere aynı örnek birkaç sene önce Bitcoin için de veriliyordu.

FTX CEO’sunun ‘Test’ NFT’si
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl