SBF, Güney Kıbrıslı şirkete milyar dolar aktarmış

Sam Bankman-Fried’in batan trading firması Alameda Research’ün geçen yılki ayı piyasası başlamadan önce Bitcoin madencilik şirketi Genesis’e (DCG’nin alt şirketi Genesis değil) yaklaşık 1 milyar dolar aktardığı belirtildi. Bu miktarın da Genesis’i kripto para borsası FTX’in iflasındaki en büyük varlıklardan biri haline getirdiği bildirildi.

“Paranın sadece yarısı madencilik faaliyetlerine gitti”

Wall Street Journal’ın şirket kayıt belgelerine ve firmaya yakın kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Alameda’dan Genesis Digital’e aktarılan fonların yalnızca yarısı madencilik şirketinin faaliyetlerine gitti. Bu sebeple Güney Kıbrıs’ta kayıtlı Genesis’in değerini geri kazanmasının zor olabileceği söyleniyor. Öte yandan Genesis’in iki kurucu ortağının mevcut hisselerini satın almak için 500 milyon dolardan fazla ödeme yapıldığı da belirtiliyor.

“Piyasa değeri üzerinden fon”

Kendisini düşük maliyetli bir Bitcoin madencilik şirketi olarak tanımlayan Genesis Digital’in sözcüsü gazeteye yaptığı açıklamada, şirketin kripto hedge fonu Alameda’dan “piyasa değeri üzerinden” fon aldığını söyledi.

FTX’in yeni yönetimi, Bankman-Fried’in milyarder alacaklılarına geri ödeme yapmak amacıyla geçen yılın sonlarında yaşanan çöküşten bu yana şirketi küçültüyor. Daha önce FTX danışmanları tarafından 5 milyar doların üzerinde nakit, takas edilebilir kripto para birimleri ve likit yatırım menkul kıymetleri teminat altına alınmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl