FTX olayı Solana’yı yüzde 35 düşürdü: SOL balinası her an tasfiye olabilir

FTX ile Binance arasında yaşanan ve CZ'nin FTX'i "kurtarması"yla sonuçlanan olaylar zinciri kripto para piyasalarına olumsuz yansımaya devam ediyor. FTX ve SBF'nin yoğun şekilde yatırım yaptığı belirtilen Solana'daki düşüşler ve ağdaki yavaşlama dikkat çekiyor.

FTX borsasının başına gelen, şirket ve SBF ile yakın bağlantısı olduğu belirtilen Solana’yı da negatif etkilemeye başladı. Kripto para piyasaları yine sert düşerken Solana da son 24 saatte yüzde 35’ten fazla düşüş yaşadı ve 20 doların da altına indi.

Solana ağında yine yavaşlamalar görülürken, bu durumun fiyat ayarlamaları yapan “oracle”lardaki sürekli değişimlerden ötürü olduğu belirtiliyor.

SOL balinası tasfiye riskiyle karşı karşıya…

Fiyat düşüşünün en çok etkiledikleri ise tabii ki yine kaldıraçlı işlem pozisyonları bulunanlar oldu. Bu kişiler arasında yüklü miktarda SOL tutan balinalar da var. Çin kripto para medyasından Wu Blockchain’in paylaştığı bilgilere göre; 3oSE9CtGMQeAdtkm2U3ENhEpkFMfvrckJMA8QwVsuRbE adresli Solana balinasının elinde, teminat olarak gösterdiği 2 milyon 450 bin SOL bulunuyor ve bu kişi şu anda 44 milyon 850 bin dolar USDC borçlu konumda… Solana ağındaki yavaşlık ise belki de şu anda bu balinanın likide olmasını engelliyor. Balina her an varlıklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya…

FTT gibi olur mu?

Yatırımcılar ise Solana’nın FTT’nin kaderini yaşayıp yaşamayacağını soruyor. Sadece 3 gün önce 25 doların üzerinde olan FTT, şu anda 4.7 dolardan işlem görüyor. FTT dün 3.1 dolara kadar düşmüştü. Bilindiği üzere FTX, Alameda ve SBF’nin Solana projesiyle yakın ilişkisi buunduğu uzun süredir konuşulan bir konu… FTX borsasında ayrıca birçok Solana tabanlı proje de uzun süre önce listelenmişti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CNBC’nin kripto uzmanı Ran Neuner ise konuya Changpeng Zhao tarafındna baktı ve “Piyasa artık CZ2nin token’ların yüzde 10’una sahip olduğunun afrkına vardı ve o SOL yerine BNB Chain2i tercih edecektir. Solana ve ekosistemi artık SBF ile FTX’in yaptığı yatırımları kaybetti” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl