FTX’te yeni skandal: SBF, “işi büyüteceğiz” deyip kendisi almış

FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried'in 2021'in ekim ayındaki 420 milyon dolarlık yatırım turunda, elde edilen tutarın 300 milyon dolarını kendi şahsına aldığı ortaya çıktı.

İflas eden kripto para borsası FTX ile ilgili her geçen gün şaşırtıcı yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Son olarak Wall Street Journal, FTX’in 2021 yılının ekim ayında aldığı 420 milyon dolarlık yatırım sırasında CEO Sam Bankman-Fried’in 300 milyon dolarlık hissesini nakde çevirdiğini yazdı.

“İşi büyütmeye harcayacağız” deyip kendisi almış!

Üstelik FTX, alınan 420 milyon dolarlık yatırımının işi büyütmeye, kullanıcı deneyimini geliştirmeye ve regülatörlerle daha yakından çalışmasına yardımcı olacağını ifade etmişti. Şimdi ise toplanan yatırımın çok büyük bir bölümünün doğrudan Bankman-Fried’in cebine gittiği anlaşıldı. Bankman-Fried’in bu parayla ne yaptığı bilinmiyor. Öte yandan yatırım dünyasında, şirket kurucusunun yatırımcılardan önce hisselerini satıp kâr realizasyonu yaptığı genellikle pek karşılaşılan bir durum değil.

Söz konusu yatırım sırasında FTX, 25 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Yatırım turuna dünyanın en büyük varlık yönetim ve yatırım şirketlerinden BlackRock, Tiger Global, Temasek ve Sequoia Capital katılmıştı. FTX’in iflasıyla finans dünyasının bu ağır topları da yüz milyonlarca dolarlık yatırımlarının üstünü çizmek zorunda kaldılar.

FTX, geçtiğimiz hafta resmen iflas başvurusunda bulunmuştu. Bankman-Fried de Binance’in borsayı satın almaktan vazgeçmesinin ardından CEO’luk görevinden istifa etmişti.

O zamandan beri birçok kripto para şirketi, FTX’in çöküşünden kaynaklanan etkilere hazırlanıyor. Kripto kredi şirketi BlockFi da iflas noktasına gelirken bir başka kripto para şirketi Genesis ise likidite sorunu nedeniyle para çekme işlemlerini durdurdu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl