Gazprom ile S7 Airlines, uçak yakıtı için Blockchain teknolojisi kullanacak

Gazprom ile S7 Airlines, yakıt alışverişi sırasındaki prosedürleri Blockchain ile hızlandırmak maksadıyla ortaklık kurdular.

Rusya’nın en önemli havacılık şirketlerinden biri olan S7 Airlines’ın 24 Ağustos Cuma günü yaptığı basın açıklamasında devlete ait petrol devi Gazprom Neft ile uçak yakıtı kullanımında temeli blockchain teknolojisine bağlı anlaşmalar için ortaklık kurulduğu bildirildi.

Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde bir kaç kez Blockchain kullanımını geliştirmek için çeşitli projeleri harekete geçiren S7, bu ortaklığa varmalarındaki en önemli noktaların yakıt teslimatı ve havalimanlarındaki yakıt ikmali sürecinin verimliliğini artırmak olduğunu belirtti.

Ortaklık, Gazprom Neft’in özel havacılık yakıt ikmali kuruluşu olan Gazpromneft-Aero’yu da içeriyor.

Gazpromneft-Aero CEO’su Vladimir Egorov yaptığı açıklamada, “Havacılık şirketleri ve akaryakıt işletmecileri arasındaki mutabakatlarda Blockchain teknolojilerini kullanmak, tüm havacılık endüstrisinin gelişimine yeni bir ivme kazandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Gazprom, Blockchain teknolojisinin kullanımının işlem süresini ve işçilik maliyetlerini azaltmayı da beraberinde getireceğine inanıyor.

S7 Group’un CIO’su Pavel Voronin, “Normal prosedürler gereği, yakıt ikmali tamamlandıktan sonra uzlaşma gerçekleşir ve anlaşma yapılır. Teknoloji karşılıklı olarak şeffaflık anlamına geliyor. Bazı manuel operasyonlardan kurutulup süreci hızlandırabiliriz.” açıklamaları ile Blockchain’in şirkete getireceği faydanın altını çizdi.

BİTFİNEX’E TEK SEFERDE 50 MİLYON DOLARLIK TRANSFER

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl