Grayscale’de 58 BTC’lik son kilit dün açıldı, ünlü hikaye bitti

Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi Grayscale'deki GBTC hisselerinin 58 Bitcoin'lik son kısmının kilitleri de dün açıldı. Önümüzdeki dönemde yeni bir kilitleme uygulamasının görünmemesi de adeta büyük bir tartışmanın da sonunu getirmiş oldu.

grayscale

Haziran sonunda başlayan, Temmuz ayında yoğun şekilde devam eden “GBTC hisselerinin kilidi açılacak ve Bitcoin fiyatında düşüş yaşanacak” tartışması Ağustos ayı sonu itibariyle sona ermiş gözüküyor.

Bilindiği üzere dünyanın en büyük dijital varlık şirketi olan Grayscale, Bitcoin başta birçok kripto paranın fonuna yatırım yapma imkanı veriyor. Direkt olarak kripto para almak istemeyen kurumsal şirketler ve bireyler, burada listelenen kripto paraların fiyatlarını takip eden bu fonlara yatırım yapıyorlar. Tabii ki bu yatırım için Grayscale’e belli bir prim de ödeniyor. İlginin çokluğu ve azlığına göre bu prim yüksek meblağlara çıkabiliyor ya da eksiye düştüğü bile olabiliyor.

Grayscale’in GBTC adını verdiği Bitcoin hisselerinin, alındıktan 6 ay sonra satılmasına izin verilirken, kilitler açıldığında da genelde Bitcoin fiyatının düşeceği yönünde yorumlar yapılıyor. Temmuz ayında bu yorumların yapılmasının en büyük sebepleri ise, Bitcoin’deki büyük fiyat düşüşünün yanısıra 1 ay içinde 40 binden fazla GBTC kilidinin açılacak olmasıydı.

Hisselerini borçla alan yatırımcıların borçlarını ödeme zamanlarının gelmesi için GBTC’lerini bozmak zorunda olması, fiyat düşüşünün devam edeceğini öngören/düşünen kişilerin bu seviyeden satıp daha aşağı seviyeden alma plânları gibi sebepler, yüksek bir rakam olan 40 bin GBTC kilidinin açılacak olmasıyla birleşince büyük düşüş bekleyenlerin sayısı da artmıştı.

Kilitler açılırken yükselişe başladı

Ancak beklenen olmadı ve Haziran ayından başlayıp 18 Temmuz’daki 16 binden fazla GBTC kilidinin açıldığı güne kadar devam eden hikaye anlatısı beklendiği gibi sonuçlanmadı. Bitcoin, belli bir düşüş eğilimindeyken, Temmuz sonundan itibaren yükselişe başladı. Hatta 31 Temmuz’da kilidi açılan 258 GBTC hissesi, bu ay içindeki 40 bin GBTC’nin son kısmıydı ama Bitcoin fiyatı yükselişe geçmişti bile… Ve en büyük kripto para 36 bin dolardan işlem görüyordu. Yani GBTC hisselerinin kilitleri açılırken Bitcoin yükseliş yoluna girmişti.

Bugünden sonra kilit açılma görülmüyor

Bybt verilerine göre ise dün 58 BTC’lik son GBTC hisse grubunun kilidi de açıldı ve bugünden itibaren de 2022 yılına kadar bir kilit açılma dönemi görülmüyor. Dolayısıyla binlerce GBTC’nin kilidinin açıldığı dönem sona erdiğinde, Bitcoin fiyatının düşmesi bir yana, tam tersi 50 bin dolar sınırında olması da dikkat çekiyor.

Grayscale’de en az Şubat 2022’ye kadar yeni bir kilit açılma periyodu görünmüyor, kaynak: Bybt

Morgan Stanley’den 928 bin GBTC duyurusu

GBTC kilitlerinin açıldığı son günde bir başka büyük tesadüf yaşandı ve ABD’nin dev bankalarından olan Morgan Stanley, yüksek miktarda Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hissesine sahip olduğunu açıkladı.ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bildirilen rakama göre bankanın sadece Insight Fonu’nda tam 928 bin GBTC hissesi bulunuyor. Bilindiği üzere Morgan Stanley, Mart ayından bu yana çeşitli fonlar vasıtasıyla müşterilerine Bitcoin’e yatırım yapma imkanı veriyor.

Öte yandan GBTC hisseleri, Bitcoin’deki büyük çöküşün yaşandığı Mayıs ayından bu yana en indirimli fiyatla satılıyor. Hisseler, Bitcoin’in spot fiyatına oranla şu anda yaklaşık %15 daha ucuz durumda.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl