2023’ün ilk yarısının kısa özeti

SEC başkanı Gary Gensler, 2023’e açılan davalar ile sert girmişti.

Kısaca hatırlarsak, önce Binance’e sonra da Coinbase’e açılan davalar ile bir anlamda ‘regulation by enforcement’ yani zorlama ile regüle etme yöntemini seçmişti. Biden hükümetinin de arkadasında duracağını düşündüğümüzde siyasi olarak akla yatkın bir yöntemdi, her ne kadar doğru olmadığını defalarca ifade etmiş olsam da. Doğru yöntem, meclisten (Kongre) geçirilen yasalar ile olur ki halkın iradesini en iyi yansıtan yöntem budur.

Ancak SEC yaz aylarında açıklanan daha önceki mahkeme kararları ile politik olarak ciddi güç kaybına uğradı.

Önce Ripple davası, sonra Grayscale davası sonuçları ile SEC’nin siyasi gücü oldukça zayıfladı. Bu bize aslında ABD’deki hukukun üstünlüğünün nasıl işlediğine dair güzel bir örnek. Mahkemeler siyasi iktidardan etkilenmeden bu kararları hala alabiliyorlar. SEC, Ripple davasını tamamen kaybetmiş olmasa da, Grayscale davasını tamamen kaybettiği ortada.

Yani SEC bundan sonra spot ETF başvurularını reddederken yeni ‘bahaneler’ bulmak zorunda.

SEC’nin kararlara tepkisi

SEC 2 hafta önce Ripple davası sonucuna itiraz etti.

Bu itiraz içinde bulunduğumuz süreci uzatacaktır. Hatta 2024’ün sonuna doğru ertelenme imkanını da göz önüne alırsak, mahkeme görülürken eğer Biden 2024 Kasım ayındaki seçimleri kaybederse SEC’nin başında Gensler olmayabilir.

Grayscale davasında ise durum farklı. SEC’nin bu karara itiraz etmesi beklenmiyor çünkü karar aslında daha önce SEC’nin verdiği bir kararı bozan bir karar değil. Sadece bundan sonraki spot ETF başvurularını değerlendirirken yeni söylemler kullanmasına neden olacak bir karar. Nitelim bu karardan hemen sonra birçok spot ETF başvurusunu Ekim ayına erteleyecek zaman kazandığını da belirtmek gerek.

SEC şimdi ne yapıyor?

SEC, 18 Eylül günü ilginç bir adım attı.

SEC’nin Binance’e açmış olduğu dava sürerken, Binance US’in Binance Global ile aynı custody (emanet) şirketi kullandığını dikkat çekerek mahkemeden hemen müdahale etmesini istedi. Şunun altını tekrar çizmek istiyorum. SEC’nin Coinbase ve Ripple’a açtığı davalardaki suçlamalar ile Binance’e açtığı davalar arasında ciddi bir fark var. Binance’i müşteri fonlarını sorumsuzca kullanmaktan ve ABD vatandaşlarına yasadışı yollarla hizmet verdiği için suçluyor. Hatta SEC öncesinde benzer bir suçlamayı CFTC’de açmıştı.

SEC başkanı Gensler bir şey bilmiyor, düşman, peki CFTC başkanı Rostin Behnam da mı aynı?

Sonuç olarak:

  1. SEC Ripple’a karşı kısmen kaybetmiş olduğu davada savaşmaya devam ediyor.
  2. Grayscale’e kaybettiği davada zaman kazanmak için başvuruları Ekim ayına erteledi
  3. Siyasi gücünü tekrar geri kazanmak için Binance’in üstüne gidiyor.

Henüz geçen hafta Binance US CEO’sunun istifa etmesi ve suçlamalardaki delilleri göz önüne alırsak, SEC’nin kendisini bu davada güçlü görmesi açıklanabilir bir durum.

Biz ne yapmalıyız?

Kripto borsalarına ihtiyacımız var.

Borsalar her ne kadar merkezi olsalar da kripto alım satımı için bu borsalara ihtiyacımız var. Ancak bu borsalar henüz gerektiği gibi regüle edilmediği için ciddi risk taşıyor. FTX olayı tek başına bize bu riskin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor ki son bir senede Thodex, BlockFi, Celsius gibi diğer örnekler de mevcut. Bireysel yatırımcılar olarak bizlerin yapması gereken (benim tavsiyem) alım satım için zaten mecburen borsaları kullanmaya devam etmek, ancak varlıklarımızı tutarken kendimize ait self-custody cüzdanları kullanmak en güvenli yoldur.

Bu konuyla alakalı daha önce yazdığım yazı:

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl