Son dönemlerdeki borsa batışları (FTX, BlockFI, Celsius) ve diğer borsalarda yapıldığı iddia edilen yasa dışı işlemler nedeniyle herkesin aklında aynı soru olduğunu düşünüyorum: Kripto paraları en güvenli şekilde nasıl saklamalıyız?

1. Donanım cüzdanları

Kripto paralarınızı güvenle saklamanın en etkili yolu, donanım cüzdanlarıdır. En bilinenler Ledger, Trezor ve ColdCard’dır.

ColdCard sadece Bitcoin için kullanılırken, Ledger ve Trezor altcoin’ler için de kullanılabilir. Kendi cüzdanınızı kullanmanın en önemli şartı, coin’lerinize erişmek için 12 veya 24 kelimelik bir seed’i (anahtarı) saklamanızdır. Seed’inizi kaybederseniz, coin’lerinizi de kaybedersiniz.

En güvenli yolun, beraberinde sorumluluklar getirdiğini unutmayın.

2. Yazılım cüzdanları

İkinci sırada yine self-custody cüzdanlar var, ancak bu sefer yazılım tabanlılar. MetaMask, Trust Wallet, Coinbase Wallet ve Exodus gibi uygulamaları telefonunuza indirerek, coin’lerinizi hiçbir merkezi otoriteye güvenmek zorunda kalmadan saklayabilirsiniz.

Eğer bir donanım cüzdanına 100 doların üzerinde bir para ödemek istemiyorsanız, bu cüzdanları kullanabilirsiniz. Ancak, coin’lerinizin toplam değeri aylık gelirinizi aşıyorsa, bir donanım cüzdanı kullanmanızı öneririm.

3. Kripto para borsaları

Güvenlik açısından son sırada kripto para borsaları gelir.

Ben kişisel olarak coin’lerinizi saklamak için borsaları kullanmanızı önermem. Coin’lerimizi almak ve takas etmek için borsalara ihtiyacımız olmasına rağmen, uzun vadede coin’lerimizi saklamak için borsalara ihtiyacımız yoktur. Alım yaptığımızda coin’ler zaten borsada olduğu için orada tutmak basittir. Ancak son bir adım ile varlığınızı size ait bir cüzdana taşımanız merkezi yapıların riskine karşı sizleri korur.

Ancak, yine de coin’lerinizi borsada saklamayı tercih ederseniz, riskinizi azaltmanın en iyi yolu, coin’lerinizi çeşitli borsalara dağıtmaktır. FTX veya Celsius gibi bir borsanın iflas etmesi durumunda tüm varlığınızı kaybetmek istemezsiniz.

4. Stablecoin’ler

Hangi stablecoin’leri güvenle saklayabileceğinize gelirsek, mesele yine çeşitliliğe gelir. Stablecoin şirketleri de birer şirkettir ve bir gün herhangi bir şirket veya borsa gibi ortadan kaybolabilirler. Bir şirkete güvenmek tabi ki beraberinde riskler getirir. Ancak çeşitlilik yine bu riski önemli ölçüde azaltacaktır.

Yani stablecoin’lerinizi tek bir stablecoin yerine farklı stablecoin’lerde tutmak en doğru yatırım kararı olacaktır. Öne çıkan stablecoin’ler: USDT, USDC, DAI, TUSD.

Sonuç

Kripto paralarınızı güvenle saklamanın en iyi yolu, donanım cüzdanları kullanmaktır.

Bununla birlikte, yazılım cüzdanları da bir seçenek olabilir. Ancak yine de merkezi bir yerde saklamak istiyorsanız asla tüm varlıklarınızı tek bir platformda veya stablecoin’de saklamamalısınız. Çeşitlilik, olası riskleri azaltmanın en etkili yoludur.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl