Glassnode analizi: Bitcoin için büyük volatilite yaklaşıyor

Bitcoin fiyatı bir süredir yatay şekilde seyrederken volatilitedeki düşüklük de dikkat çekiyor. Zincir üstü analiz platformu Glassnode ise son yayımladığı rapor ile bu durumun kısa süre içinde bitebileceğini ve Bitcoin fiyatında önemli hareketliliklerin başlayabileceğini belirtti. Glassnode'a göre bunun en büyük sebebi ise çok sayıda açık vadeli işlem pozisyonu olması...

Son haftalarda 44 bin dolar ilâ 40 bin dolar arasında gidip gelen Bitcoin fiyatı için önümüzdeki dönem sert hareketler görülebilir.

Zincir üstü veri platformu Glassnode’un dün yayımladığı analize göre kısa dönem volatilite için vadeli işlem piyasaları adeta bir “barut fıçısı” konumunda.

Şirketin verdiği bilgiye göre sürekli vadeli işlem sözleşmelerindeki yaklaşık 250 bin BTC’lik açık pozisyon rakamı tarihi derecede yüksek seviyeyi işaret ediyor. Analizde, 250 bin BTC’nin üzerinde olan açık pozisyon sayısının geçmişte ciddi volatilite hareketleriyle aynı dönemde olduğunu belirtildi:

“Nisan 2021’den beri, kısa veya uzun pozisyon sıkıştırması (squeeze) riski arttıkça bu durum yüksek fiyat hareketlerini de beraberinde getirdi.”

Sürekli vadeli kontratlarında açık pozisyon miktarı ve Bitcoin fiyatı

Vadeli kontrat nedir?

Bilindiği gibi vadeli kontrat, bir varlığı daha önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden ileri bir tarihte almak ya da satmak üzere yapılan bir anlaşma. Bunun tam tersi olarak sürekli vadeli işlem kontratları ise bir bitiş tarihine sahip değil. İşlem yapılmış ancak tasfiye edilmemiş olan kontratların sayısı ise açık pozisyon olarak biliniyor.

Yüksek kaldıraç veya bir işlemdeki kazanç seviyesini artırmak için ödünç alınan nakit, anormal derecede yüksek bir açık pozisyon anlamına gelir ve piyasayı tasfiyeler ile meydana gelebilecek fiyat istikrarsızlığına karşı daha savunmasız hale getirir. Bunun sonucunda da borsalar, tasfiye olarak bilinen uzun veya kısa pozisyonlu sözleşmeleri kapatmak zorunda kalırlar. Sonuç olarak, son 12 ayda defalarca görüldüğü gibi, fiyat hareketlerinin volatilitesi artar.

Glassnode’un analizinde bu durumla ilgili de şu ifadeler kullanıldı:

“Çok büyük sayıda açık pozisyon olması ve negatif fonlama oranları, işlem hacimlerini de günde 30 milyar dolar olacak şekilde dibe itti. Bu seviyeler Aralık 2020’deki ve 2021 boğa piyasasının en yüksek seviyelerinde yaşanan ciddi düşüş ile örtüşüyor.”

Piyasa değeriyle en büyük kripto para, TSİ 10.40 itibari ile 41 bin 280 dolardan işlem görüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl