Bitcoin’de sert düşüşün raporu: Satışlar kısa vadeli yatırımcılardan geldi

Bitcoin TSİ Cumartesi sabahı yaklaşık 45 dakika içinde 10 bin dolarlık sert bir düşüş yaşayıp, tüm kripto para evrenini şaşkına çevirirken, zincir üstü veri platformu Glassnode, yaşananları rakamlarla yorumladı. Uzun dönemli Bitcoin yatırımcılarının elindeki coin sayısının değilmediğini belirten şirketi, daha çok satış yapanların yeni yatırımcı grubu olduğu yorumunu yaptı.

Son iki haftada 60 bin dolar barajını aşmaya çalışan Bitcoin Cuma akşamından başlayarak bir düşüş hareketine girdi. Cumartesi sabahı iyice belirginleşen düşüş, fiyatın 42 bin dolar seviyesine inmesine sebep oldu.

Zincir üstü veri platformu Glassnode ise Twitter hesabından yaşananları değerlendiren bir flood yayımladı. Satışların genellikle yeni yatırımcı tarafından zararın kabul edilerek yapıldığını belirten platform, 2.18 milyar dolarlık realize edilmiş zararın, tarihin en büyük üçüncü kaybı olduğunu yazdı. Glassnode’un yaşananlarla ilgi flood’u aşağıdaki gibi:

“Bitcoin’deki büyük satışın değerlendirmesi:

Bitcoin yatırımcıları, hafta sonu yaşanan satışta tarihteki en büyük üçüncü zarar kabul edilişini gördüler. Kabul edilen zarar 2.18 milyar dolardı.

Geçmişteki rakamlar ise şu şekildeydi:

-1.38 milyar dolar (Mart 2020)
-2.65 milyar dolar (Mayıs ayı)
-3.45 milyar dolar (Haziran ayı)

Burada sorulması gereken soru ise bu satışları hangi Bitcoin yatırımcı grubunun yaptığı… Eğer uzun dönemli yatırımcıların elinde bulunan arza bakarsak, burada açıkça geçen hafta rakamlarda bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Bu da, satışların daha çok yeni yatırımcılar tarafından yapılmış olabileceğini gösteriyor.

Diğer yandan, kısa vadeli yatırımcının harcanan çıktı kâr oranı da (SOPR- satış yapılan fiyatın, alım yapılan fiyata oranı) önemli derecedeki zarar kabulünün, bu grup tarafından yapıldığını gösteriyor. Kısa vadeli yatırımcılar tarafından yapılan satışların en az kâr sağladığı dönem ise 29 bin dolar seviyesinin görüldüğü Temmuz ayıydı.

Borsalara giden Bitcoin sayısı ise 2 bin ile 3 bin 200’ü gördü. Bu önemli bir anlam ifade ediyor çünkü Mayıs ayındaki 10 bin BTC rakamı dşünüldüğünde bu sayı çok küçük kalıyor.

Ayrıca vadeli işlem sözleşmelerinin yüzde 25’inin kapalı olduğu bir zamanda satışların en itici gücünün ise kaldıaçlı işlemlerden geldiği değerlendirmesini de yapabiliriz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl