Glassnode’dan Bitcoin raporu: Hala ayı piyasası göstergeleri var

Zincir üstü veri platformu Glassnode, Bitcoin'in hala "ayı piyasası" sinyalleri gösterdiğini belirtti. Son incelemesinde özellikle Asya bölgesindeki satış baskısının Avrupa ve ABD'deki işlemleri ciddi şekilde etkilediğini yazan şirket, en büyük kripto paranın haftalardır 42 bin doların üzerinde güçlü bir kapanış yapamama sebebi olarak bu satış baskısını gösterdi ve yeni bir ayı koşusu başlama ihtimali gördüğünü aktardı.

Kripto paralardaki zincir üstü hareketler hakkında düzenli olarak rapor ve çalışmalar hazırlayan Glassnode şirketi, Bitcoin’de hala ayı piyasası göstergeleri olduğunu belirtti.

“Zincir üstü hareketlilik hala yavaş”

Bugün itibariyle Bitcoin 43 bin doların üzerine sert bir yükseliş hareketi yapıp son 2 haftadaki en yüksek seviyesine ulaştı ancak Glassnode’un incelemesi zincir üstü aktivitenin hala yavaş olduğunu belirtiyor. Analiz firması raporunda Bitcoin’in “ayılar”la güçlü şekilde savaştığını ve hala toparlanma konusunda iyi bir performans sergilediğini yazdı.

“Göstergeler ayı piyasasını işaret ediyor”

Glassnode’un çalışmasında ilginç de bir bilgi verildi ve yatırımcıların dünya üzerinde bulundukları bölgeye göre de farklı hareketlerde bulunduklarını belirtti. Alım yapan grubun büyük bölümünün ABD ve Avrupa’dan olduğunu yazan şirket, satıcıların ise Asya merkezli oldukları bilgisini verdi. Kasım ayında, “herkesin adeta her mevcut Bitcoin’i almak için yarıştığı” dönemden bu yana süren düşüş trendinin hala devam ettiği belirtilen çalışmada, Asya kripto para piyasasının, 2021’in 3. çeyreğinden bu yana alım yönünde çok zayıf hareketler gösterdiği ve tüm zincir üstü hareketliliğe bakıldığında kripto para piyasasının yeni bir ayı koşusuna hazırlandığının görüldüğü yorumu yapıldı.

“1 milyon dolar üzeri transferler azaldı”

Benzer bir senaryonun 2018 ve 2020 arasında da yaşandığını belirten Glassnode, işlem rakamlarında da düşüşler görüldüğünü ve özellikle 1 milyon dolar üzerindeki transferlerde görülen ciddi azalmanın, ayı piyasasını tetikleyebileceği dile getirildi. Haberin yazıldığı dakikalarda ise

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl