Glassnode: Kripto para tarihinin en büyük ve zorlu ayı sezonu

Zincir üstü veri platformu Glassnode bu haftaki raporunda son zamanlarda yaşanan büyük düşüşleri dönemsel açıdan yorumladı. 2022 ayı sezonunun "en büyük ve en zorlu ayı sezonu" olduğunu belirten Glassnode, Kasım ayında Bitcoin'de görülen 69 bin dolarlık zirveye rağmen, Nisan'daki (2021) 64 binlik zirvenin ardından gelen Mayıs satışlarının, ayı piyasasının başladığını net şekilde işaret ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz haftaki raporunda, kısa vadeli yatırımcıların yanı sıra uzun vadeli yatırımcıların da çok ciddi zararda olduğunu belirten Glassnode, şimdi de 2021/2022 ayı sezonunun, kripto para tarihinin en büyük ve zorlu ayı sezonu olduğu değerlendirmesini yaptı.

“Ayı sezonu şartları için her şey normal”

ATH seviyelerinden yaşanan düşüş oranlarının ayı sezonlarının onayı için büyük önem taşıdığı ve rakamlara bakıldığında şu anki ayı sezonu şartlarında her şeyin normal gözüktüğü belirtildi:

“Ayı sezonunun başlangıcı için iki nokta gösterilebilir. 64 bin dolarlık Nisan 2021 zirvesi ile 69 bin dolarlık Kasım ayı zirvesi… Daha önce de birçok kez belirttiğimiz gibi, 14 Nisan 2021 zirvesi, Mayıs ayı satışları da göz önüne alındığında, ayı sezonunun başladığı en net gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu dönemde hem satış yapanlar hem de büyük alıcılar piyasadan silinmişti. Tarihte ayı sezonlarına bakıldığında, uzunluğun 2019-20’de 260 gün, 2015’te ise 415 gün olduğunu görüyoruz ve bu tür dönemlerde Bitcoin en tepe noktasından %75 ilâ % 84’lük düşüşler görüyor. Dolayısıyla mevcut fiyatın, Kasım ayındaki ATH’den %73.3 aşağıda olduğunu ve sürenin de 227 gün ile 435 gün olduğunu düşündüğümüzde, bu ayı piyasasının tarihsel normlar ve şiddet açısından kesin olarak normal seviyede olduğunu belirtebiliriz”

Kaynak: Glassnode

“Mayer Multiple, ilk kez bir önceki sezonun altına düştü”

Ayı sezonlarının, genelde Bitcoin fiyatının 200 günlük hareketli ortalamanın altına düştüğünde başladığı belirtilen raporda, Mayer Multiple ölçümünün de büyük önem taşıdığı ve bu anlamda da ilklerin yaşandığı yazıldı:

“Fiyatlar 200 günlük hareketli ortalamanın altına düştüğünde, bu genelde ayı piyasası olarak değerlendirilir. Üzerinde işlem görmeye başladığında ise boğa piyasası… Bitcoin yıllar geçtikçe, bu kurala uyum sağlar hareketler sergiledi. Mayer Multiple (MM), fiyat sapmaları da aşırı satış ve alımları göstermek açısından önemli mesajlar verdi. Örnek olarak, en düşük MM değeri (0.487) 2021/2022 ayı sezonunda, bir önceki ayı sezonunun en düşük değerinin de altına düştü (0.511). Bu tarihte bir ilkti. Hatta toplamdaki 4160 işlem gününden, sadece 84’ü şu ana kadar 0.5 MM seviyesinin altında yer aldı”

“Zarar işlemleri, kâr işlemlerinden 2.3 kat fazla”

LUNA çöküşünün kâr/zarar oranını da ciddi şekilde etkilediği belirtilen raporda, yatırımcıların ciddi şekilde teslim bayrağını çektiği aktarıldı:

“Son olarak kâr ile transfer hacmi ve zarar ile transfer hacminin oranına baktığımızda, LUNA çöküşüyle rakamın 2.3 katına ulaştığını görüyoruz. Yani, zarar eden işlemlerin hacmi, kâr edenlerin 2.3 katı olarak görülüyor. Tarihsel olarak baktığımızda tek taraflı piyasaların çok fazla olmadığını görüyoruz. Bu kadar keskin yüzdeli bir zarar hacminin olması, bize önemli sayıda yatırımcının teslim bayrağını çektiği mesajını veriyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl