Glassnode raporu: Turist Bitcoin’ciler terk etti

Zincir üstü veri platformu Glassnode, haftalık değerlendirme raporunda, Bitcoin'in Haziran ayı performansına değindi ve en büyük kripto paranın bu dönemdeki düşüşünün 2011'li yıllarla kıyaslanabileceğini belirtti. Glassnode'un raporunda ayrıca Bitcoin'e uzun vade yatırım yapmayanlar "turist" olarak nitelendirildi ve "son kale" olarak Hodler'ların kaldığı da yazıldı.

Bitcoin 2022 yılındaki kötü performansına her ay daha sert düşüş hareketleri göstererek devam ederken, zincir üstü veri platformu Glassnode ise bu haftaki raporunda, Haziran ayının Bitcoin açısından tarihin en kötü dönemlerinden birine işaret ettiğini yazdı.

“2011 ayı piyasasına benziyor”

2022’nin ilk yarısının tamamlandığı ve Bitcoin’in Haziran ayındaki %37’den fazla gösterdiği düşüşle, 2011 yılındaki ayı piyasasına benzer bir performans sergilediği belirtilirken, “Ancak o dönem Bitcoin fiyatın 10 doların da altındaydı” denildi.

“Turistler piyasadan temizlendi”

Haziran ayı enflasyon verilerinin yüksek olduğu ve muhtemel bir resesyon döneminin yaklaştığı belirtilen raporda, piyasanın ayı sezonu işaretleri göstermeye devam ettiği aktarıldı ve Bitcoin’lerini satan yatırımcılara “turist” benzetmesi yapıldı:

“Ağ seviyesi şu anda 2018 ve 2019’daki ayı sezonunun en derin aşamalarıyla benzeşmektedir ve bu durum, piyasa turizminin neredeyse tamamen sona erdiğini gösteriyor. Bitcoin analizindeki en temel kavramlardan biri de zincir üstü aktivitenin değerlendirilmesidir. Ağın makro seviyedeki karakterini tespit etmek için kullanıcı tabanının gücünü ya da zayıflığını, zincir üstü metriklerle bulabiliriz. Ve zincir üstü metriklerin neredeyse tamamı, ağ kullanıcılarının sayısının ve aktivitesinin tarihin en derin ayı piyasasındaki bölgeye yaklaştığını gösteriyor.”

“Tipik ayı piyasalarına özgü olan yerdeyiz”

Zincir üzerindeki en önemli unsurlardan birinin de aktif cüzdan sayısı olduğu belirtilen raporda, Kasım ayındaki 69 bin dolarlık seviyeden şu anda çok uzakta olunduğu belirtildi:

“Ağ kullanıcılarının sayısı konusunda daha ileri seviye ölçüm ise, kümeleşme algoritmamızdan yararlanan ‘Aktif Cüzdan Sayısı’ metriğidir. Birçok adresi birleştiren ve onları zincir üstü seviyede ölçümleyen bu metodlar, aktif kullanıcı tabanı konusunda çok daha tutarlı ve net yansımalarda bulunur. Kasım 2021 ATH’sinde, aktif cüzdan sayısı da önemli derecede artmıştı. Ancak bu durum şu anda tam ters seviyede değişmiş durumda… Günde yaklaşık 244 bin ‘Aktif Hesap’ var ve bu rakam, tipik ayı piyasalarına özgü olan ‘Düşük Aktivite Kanalı’nın alt ucunda yer almaktadır ve kırmızı ile gösterildiği bölgede olup, iyice zayıflamaktadır.”

“Hodler’lar tutunmaya devam ediyor”

Rapordaki ilginç bilgilerden bir tanesi de, sıfır bakiyeli olmayan adres sayısılarıyla ilgiliydi. Glassnode, “sıfır olmayan adres sayılarının” rekor kırmaya devam ettiğini ve Mayıs 2022 itibariyle başlayan fiyat düşüşünün eski ayı sezonlarına göre çok daha sert olmasına rağmen, bu adreslerdeki azalmanın, o kadar yoğun olmadığını belirtti. Yani sert düşüşlere rağmen, Bitcoin yatırımcıları, satış seçeneğini tercih etmediler:

“Bakiyesinde sıfırdan fazla BTC olan adres sayısı da artmaya devam ediyor. Bu arada rakam yeni bir rekor kırarak 42.2 milyon oldu. Bu adresler, son düşüşlerden minimum seviyede etkilendiler. 2018 ayı sezonunda Ocak ile Mart aylarında 7 milyon adres tamamen temizlenmişti ve bu rakam toplam adreslerin %24.4’üne eşitti. Nisan-Mayıs 2021 düşüşünde 1 milyon kadar sıfır olmayan bakiyeli cüzdan temizlenmişti. Bu sayı da, toplam cüzdan sayısının %2.8’ine eşittti. Mayıs 2022’de başlayan düşüşte ise, sıfır olmayan bakiyeli cüzdanlardan sadece %1’lik oran tamamen temizlendi. Rakam 430 bin kadardı. Fiyat düşüşü çok daha sert ve yoğun olmasına rağmen, Bitcoin katılımcılarındaki kararlılık seviyenin artmasını engelledi. Yeni giren kullanıcı sayısında durgunluk olsa da, hodler denilen kitlenin de tabanına tutunduğunu görüyoruz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl