Goldman Sachs OTC’de Bitcoin işlemi yapan ilk büyük banka oldu

Dünyanın ekonomi merkezi Wall Street'in en önemli yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, dijital varlık yönetim şirketi Galaxy Digital ile tezgah üstü (OTC) işlem gerçekleştirdi. Goldman Sachs bu tür bir işlem yapan ilk ABD'li banka olurken, Galaxy'den yapılan açıklamada karşılıklı ticaretin, nakit uzlaşılı Bitcoin opsiyon işlemi olduğu bilgisi verildi.

goldman-sachs

ABD’nin dev yatırım bankalarından olan Goldman Sachs, ABD’de ilk kez tezgah üstü (OTC) kripto işlemi gerçekleştiren kurumsal banka konumuna ulaştı. Banka, dijital varlık yönetim şirketi Galaxy Digital ile nakit ödeme ile Bitcoin opsiyon işlemi gerçekleştirdi. Bilindiği gibi, uluslararası terminolojide OTC olarak bilinen tezgah üstü işlemler, tarafların merkezi bir aracı olmadan direkt olarak birbirleri arasında ticaret yapmasına olanak sağlıyor.

“Kurumlar arası ilişkinin devamı açısından çok önemli”

Bitcoin ve kripto para destekçisi ve girişimci Mike Novogratz’ın kurucusu ve CEO’su olduğu Galaxy Digital konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Goldman Sachs kripto para hizmetlerine her geçen gün yenisini eklerken, bu işlem ise bir ABD’li bankanın ilk kez OTC ticareti yapmasını temsil etmesinin yanında, yatırım bankalarının kripto para benimsemesinin hangi seviyeye ve olgunluğa geldiğini gösteriyor. Bu işlem, Galaxy’nin Goldman Sachs ile olan ilişkisinin devamı açısından da çok önemlidir.”

Goldman, OTC masasını yeniden açmıştı

Hatırlanacağı üzere Goldman Sachs, 3 yıllık bir aranın ardından geçen sene Mart ayında, kripto para işlem departmanını tekrardan açmıştı. Yapılan açıklamada sebep olarak, kurumsal şirketlerden gelen yoğun ilgi gösterilmişti. Haziran ayında da, Galaxy Digital ile Goldman Sachs bir anlaşma imzalamış ve Galaxy, Goldman’ın Şikago Ticaret Borsası’ndaki (Chicago Mercantile Exchange) Bitcoin vadeli işlemleri için likidite sağlayıcısı olmuştu.

Kısa süre önce de Goldman Sachs, talep eden müşterilerine Galaxy tarafından sunulan bir Ethereum fonuna erişim sağladığını belirtmişti.

Galaxy Digital’ın kurucusu olan Mike Novogratz, yaklaşık 11 yıl Goldman Sachs’ta çalıştıktan sonra 2006’da Galaxy Digital’ı kurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl