Goldman Sachs raporu: Fed, ‘tapering’i 30 milyar dolara çıkaracak

Koronavirüs kriziyle yaşanan likidite sorununu ortadan kaldırmak için varlık alımlarını artıran Fed, Kasım ayında bu politikasında azaltmaya gideceğini açıklamıştı. Kurumun, varlık alımlarında aylık 15 milyar dolarlık azaltmaya gitmesinin ardından 2022'de bu rakamı 30 milyar dolara çıkaracağı belirtiliyor.

ABD Merkez Bankası Fed, varlık alımlarını azaltma konusunda gaza basacak gibi görünüyor. Koronavirüs kriziyle varlık alımlarını iyice artıran Fed, bu ay başında ise alımlarda düşüşe geçileceğini açıklamıştı.

Alımlar Mart ayında sona mı eriyor?

ABD medyasından Bloomberg’in, Goldman Sachs’ın müşteri bilgilendirme notuna dayandırdığı haberine göre ise, aylık 15 milyar dolar azaltmaya gidilen varlık alımlarında gaza basılacak ve bu rakam 30 milyar dolara çıkarılacak. Goldman ekonomistleri bu bilgilendirme notunda ayrıca 2022’de bir, 2023 yılında ise iki tane faiz artırımı beklediklerini ilettiler. Plânlanan bu yeni programla beraber ise alımların 2022 yılının Mart ayında tamamen bitebileceği belirtildi.

“Fed yetkilileri piyasalar konusunda rahat”

Goldman Sachs’ın başekonomisti olan Jan Hatzius’un imzasıyla gönderilen bilgi notunda yer alan ifadelerde de, “Varlık alımlarını azaltma konusunda daha açık bir tavır konulması, Fed yetkililerinin, son iki ayda beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamlarından ötürü, daha hızlı bir azaltma politikasının piyasalara bir şok yaşatmayacağını düşünmesinden kaynaklanıyor” denildi.

Fiyatlar tarihi seviyelere geldi

Hatırlanacağı üzere Fed, Mart 2020’de başlayan koronavirüs kaynaklı krizden ötürü, kişi başı 600 ve 1200 dolarlık destek paketleri oluşturmuştu. Kurum, bu paketler için ayda 120 milyar dolara varıncaya kadar çıkan tahvil alımları yapmıştı. Destek paketleriyle birlikte cebine nakit para giren birçok ABD’li de Bitcoin başta olmak üzere kripto para alımları yapmış ve fiyatlar tarihi seviyelere ulaşmıştı.

Bilindiği gibi Fed’in 2-3 Kasım tarihlerinde yapılan toplantı tutanakları Çarşamba günü açıklanmış ve üyelerin yüksek enflasyonun devam etmesi durumunda, “tapering” hamlesini hızlandırmak ve faiz artışlarına daha erken başlamak istediği ortaya çıkmıştı.

Varlık alımlarının azaltılmasının Bitcoin üzerindeki etkisi de merakla bekleniyor. İki hafta önce açıklanan enflasyon rakamlarının ABD’nin son 30 yılındaki en yüksek seviyede çıkması, Bitcoin fiyatının da kısa süreli bir artış yaşamasına ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara çıkmasına sebep olmuştu. En büyük kripto para bu bölgede fazla tutunamamış ve 60 bin dolar seviyesine inmişti.

Bugünkü koronavirüs varyant haberlerinin ardından ise Bitcoin, yaklaşık 56 bin 500 dolar civarında seyrediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl