Grayscale Bitcoin ETF’i için SEC’ye 11 binden fazla yorum

Dünyanın en büyük dijital fon yönetim şirketi Grayscale, Bitcoin fonunun bir ETF'e dönüştürülmesi için SEC ile olan görüşmelerine devam ederken, yatırımcılardan da SEC'ye bu anlamda baskı gelmeye başladı.

40 milyar dolara yakın değerde dijital fon yöneten Grayscale şirketi, GBTC olarak da bilinen Bitcoin fonunun, bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürülmesi için, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan görüşmelerini sürdürüyor. Hatırlanacağı üzere taraflar son olarak geçen hafta bir araya gelmişler ve Grayscale şirketi bu konudaki ısrarını yinelemişti.

Destek veren 11 binden fazla yorum gönderildi

Bilindiği gibi SEC, bazı kararları almadan önce kamuoyundan yorum talep ediyor. Daha önce VanEck’in Bitcoin ETF kararını da erteleyen kurum, daha fazla geri bildirim talep etmişti. İşte Grayscale’in GBTC’yi ETF’e dönüştürme konusunda da SEC’ye 11 binden fazla yorum ve değerlendirme gönderildiği belirtildi. Dolayısıyla Grayscale şirketinin ardından, yatırımcılar da SEC’ye artık Bitcoin ETF’i kabul etmesi konusunda baskı yapıyor duruma geldiler.

Grayscale dava edebilir: Karar 6 Temmuz’da…

SEC şu ana kadar hiçbir Bitcoin spot ETF kararını onaylamış değil. Grayscale’in başvurusuyla ilgili son karar ise önümüzdeki ay 6 Temmuz günü verilecek. SEC, GBTC konusundaki talebi ya reddedecek ya da kabul edecek. Kurumun bu kez, kararı erteleme ihtimali bulunmuyor.

Grayscale şirketi daha önce yaptığı birçok açıklamada, SEC’yi bu konuda dava etme seçeneği de dahil olmak üzere birçok konunun masada olduğunu belirtmişti. Şirket, “SEC, Bitcoin vadeli ETF’lerini onaylayarak, ETF ihraççıları arasında da ayrımcılık yapmaktadır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl