Grayscale’den SEC’ye Bitcoin ETF mektubu: Keyfi ve kaprisli kararlar!

Dünyanın en büyük kripto para yatırım firması olan Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC), Bitcoin ETF'i konusuyla ilgili bir mektup yazdı. Mektupta, SEC'nin vadeli ETF'leri kabul etme yöneliminin keyfi olduğu belirtilirken bunun İdari Usul Yasası'nı (APA) ihlal anlamına geldiği ifade edildi.

Ekim ayında ilk kez vadeli işlem sözleşmelerini takip eden borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) onay veren SEC, spot ETF’ler konusuna ise olumsuz bakıyor. Kurum, Kasım ayında VanEck’in direkt olarak Bitcoin fiyatını takip eden borsa yatırım fonunu onaylamamıştı.

İşte ETF konusunda önemli adımlar atan şirketlerden biri olan ve özellikle kurumsal firmaların Bitcoin ile kripto paralara açılmasını sağlayan Grayscale, SEC’ye ETF’lerle ilgili olarak bir mektup yazdı. Bilindiği üzere Grayscale şirketi, Bitcoin’e direkt olarak yatırım yapmayı bir risk olarak gören şirketlere GBTC ürününü sunuyor. Firma GBTC’yi ileriki dönemde ETF’e dönüştürmeyi plânlıyor.

SEC’ye bu anlamdaki başvurusunu Ekim ayında yapan Grayscale için 24 Aralık tarihi karar günü olabilir. Ancak SEC’nin bu tür kararların tarihlerini uzattığı da bir gerçek. Dolayısıyla 24 Aralık’ta bir onay ya da ret kararı da çıkmayabilir ve SEC süreci uzatabilir.

Tüm bu detayların ardından, Grayscale Pazartesi gecesi kuruma bir mektup göndererek SEC’nin sürekli tekrarlanan retlerinin İdari Usul Yasası’nı (APA) ihlal edebileceğini savundu. APA ABD’de, federal kurumların karar verme sürecini denetliyor.

“Spot ve vadeli ETF’ler aynıdır…”

Grayscale’in SEC’ye yazdığı ETF mektubunda yer alan ifadeler şu şekilde:

“1940 Yasası uyarınca kayıtlı Bitcoin vadeli ETP’leri ve bu şekilde kaydedilmesi gerekli veya uygun olmayan spot Bitcoin ETP’leri tüm açılardan aynıdır. Ancak 12 Kasım 2021 ret kararındaki analize göre SEC, bunları farklıymış gibi ele almaktadır. Komisyon 1940 tarihli yasaya dayanayarak yatırımcı korunmasını sebep gösterip, iki ETF’e farklı muamele yapsa da, bu yasa, komisyonun her ret kararında belirttiği koruma şartlarından bahsetmemekte, bu sorunu çözmemekte ve piyasa manipülasyonu ile dolandırıcılık gibi endişelere değinmemektedir”

“CME fiyatlandırması vadeliler için güvenli, spotlar için değil mi?”

Mektupta SEC’nin bu tavrının keyfi ve kaprisli kararlar almasına sebep olduğu belirtilirken, aynı zamanda Şikago Ticaret Borsası CME’nin fiyatlandırma mekanizmalarının vadeli işlem piyasasındaki manipülasyonu önlemek için yeterli olduğu, ancak spot piyasayı takip eden ürünler için yeterli olmamasının da mantıksızlığı dile getirildi.

“Hem adil değil hem de ayrımcı!”

Konuyla ilgili Grayscale’in web sitesinde de bir yazı yazan şirketin hukuk işlerinden sorumlu yöneticisi olan Craig Salm da sert ifadeler kullandı:

“Şu anki haliyle Bitcoin ETF ortamı hem adil değildir hem de ayrımcıdır. GBTC hisselerine sahip olanlar ve diğer ABD’li yatırımcılar Bitcoin’e etkin bir şekilde yatırım yapmak istiyor. Neyse ki APA, bu tür sorunları çözmek için vârolan bir kurum. Aslında o da, regülasyonları çıkaran ve geliştiren federal kurumların oluşturduğu ortamı denetlemek ve yine en sonunda Amerikan yatırımcısını korumak için görev yapıyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl