SEC’nin GBTC spot Bitcoin ETF kararı için geri sayım başladı

Dünyanın en büyük dijital fon yöneticisi olan Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ETF başvuruları için talep ettiği 19b-4 formunu doldurup kuruma iletti. SEC, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren 45 gün içinde başvuruyla ilgili bir karar açıklamak zorunda ve dolayısıyla 24 Aralık'ta toplanacak olan komisyon, GBTC hisselerinin ETF'e dönüştürülmesi kararını verebilir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale’in, ETF’ler için gerekli olan 19b-4 formunu aldı. Böylece GBTC’lerin ETF’e dönüşmesi veya dönüşmemesi kararının alınacağı süreç resmen başlamış oldu. Eğer SEC kararı uzatmaz ise, 24 Aralık günü konuyla ilgili son tarih olarak görülüyor.

Ancak komisyonun toplantısıyla ilgili resmi bir tarih taraflarca henüz verilmedi. 24 Aralık gününün, herhangi bir nedenle ertelenme ihtimali de bulunuyor.

Grayscale bir süredir GBTC hisselerinin, Bitcoin ETF’ine dönüştürülmesi konusunda çalışmalarını yürütüyordu. CEO Michael Sonnenshein, Ağustos ayında bu plânlarını açıklamış ve ETF kabulünün sadece zaman meselesi olduğunu söylemişti. Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group’un CEO’su Barry Silbert da, ProShares ETF’inin kabul edilmesinden birkaç gün sonra, kendisine Twitter’dan sorulan bir ETF sorusuna “Beklemede kalın” diyerek cevap vermişti.

BNY Mellon ile anlaşmışlardı

Yönetimi altında 50 milyar dolardan fazla dijital varlık bulunan Grayscale’in GBTC hisselerinin ETF’lere dönüşmesinin, piyasaya çok daha fazla para girişi olmasına yarayacak. Şirket, Ağustos ayında 20 yıllık ETF tecrübesi olan David LaValle’i küresel ETF yöneticisi olarak bünyesine katmıştı. Grayscale ayrıca Temmuz ayında yaptığı açıklama ile de, Bitcoin fonunun muhasebesi ve yönetimini ABD’nin 237 yıllık dev bankası BNY Mellon’a vereceğini duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl