Facebook’ta tanıştı, Bitcoin’lerini vermesi için işkence gördü

Güney Afrikalı Andrew, Bitcoin hakkında bir sunum yapacağı iddiasıyla kandırıldı ve Bitcoin şifresini vermesi için işkence gördü. Sonunda 60,000 dolar değerindeki BTC'lerini vermek zorunda kaldı.

Görünüşe göre, kripto para dolandırıcıları, mağdurların Bitcoin‘lerin gaspetmek için modası geçmiş taktikleri kullanmaktan korkmuyor.

Yerel haber bülteni Soweto Urban’a göre, Güney Afrikalı bir adam, sahip olduğu Bitcoin’leri nedeniyle Facebook’ta tanıştığı bir adam tarafından saldırıya uğradı.

Habere göre, saldırı 16 Kasım’da gerçekleşti. Andrew ismindeki bir adamdan, Bitcoin hakkında Güney Afrika‘nın Ntuli Street bölgesinde bir sunum yapması istendi.

 

Andrew’in sunum yapmak için binaya girdikten kısa bir süre sonra uyuşturulduğu anlaşılıyor. Andrew, uyuşturucu içerikli bir bezle yüzünün kapatıldığını ve böylece kendinden geçtiğini söylüyor. Uyandığındaysa farklı bir yerde olduğunu iddia ediyor.

Yerel polis kayıtlarına göre, Andrew’in kıyafetleri çıkarılmış ve Bitcoin şifresini vermesi için işkence yapılmış. Saldırganlar sıcak bir demiri tenine basmışlar ve itaat etmediği takdirde onu öldürmekle tehdit etmişler.

Andrew, hayatını kurtarmak için en sonunda saldırganların isteklerine boyun eğmiş. Andrew, 800,000 rand (Güney Afrika para birimi) yani 60,000$ değerindeki Bitcoin’lerini saldırganların hesabına aktarmış. Saldırıdan sonra gözleri bağlanmış ve olay mahaline yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Kliprivier Caddesi’ne bırakılmış.

Saldırganlar ayrıca Andrew’in 3,000 randını (200$), 2 dizüstü bilgisayarını ve de 2 Apple marka telefonunu almışlar.

Andrew hastanede yoğun bakım ünitesindeyken polis de olayı araştırıyor.

Gerçekten de bu gibi zorbalıklar ve acımasız taktiklerin kullanımı talihsiz bir büyüme eğilimine girmiş durumda.

Haber: TheNextWeb

→GBTC, 2018’DE İLK DEFA 1 MİLYAR DOLARIN ALTINA DÜŞTÜ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun