Güney Kore’de kripto para airdrop’larına da vergi geliyor!

Kripto para regülasyonlarının en sert uygulandığı ülkelerden biri olan Güney Kore'de, hediye edilen kripto paraların ve dağıtılan airdrop'ların da vergiye tâbi olması gerektiği yönünde Strateji ve Maliye Bakanlığı'ndan bir değerlendirme geldi.

Geçtiğimiz sene başlatılan ve bu sene Mart ayında uygulamaya konan yeni regülasyonlarla birlikte onlarca küçük ve orta ölçekli borsanın kapanmak zorunda kaldığı Güney Kore’de şimdi de hediye edilen ve airdrop olarak dağıtılan kripto paralardan da vergi alınması gerektiği yönünde bir değerlendirme geldi.

“Üçüncü şahıstan hediye vergisi alınır”

Ülkenin önemli haber ajanslarından biri olan Yonhap’a göre; bir kripto para ihraççısı Strateji ve Maliye Bakanlığı’na, belli oranda kripto paraya sahip birine airdrop ya da ödül olarak kripto para verildiğinde, bu işlemin vergiye tâbi olup olmayacağı konusunda başvuruda bulundu. Bakanlık ise sanal varlık hediyesinin de hediye vergisine tâbi olması gerektiğine yönelik bir cevap verdi ve “Varlıkların ücretsiz devredilmesi, Veraset ve İntikal Vergisi Yasası’nca bir hediyedir. Bu durumda, sanal varlığın ücretsiz olarak devredildiği üçüncü şahıstan hediye vergisi alınır” cevabını verdi.

Yüzde 10 ilâ 50 arasında…

Güney Kore’de “hediye vergisi” paraya dönüştürülebilen ve ekonomik değeri olan tüm varlıklar için geçerli ve vergi yükümlüsü olan kişinin hediye aldıktan sonra en geç 3 ay içinde beyanda bulunması gerekiyor. Bu vergi kaleminde varlığın değerinin yüzde 10’u ilâ 50’si arasında bir vergi ödemesi yapılıyor.

Burada sorulması gereken sorulardan bir tanesi de hangi devrin “hediye” olarak görüldüğü ve görülmediği… Strateji ve Maliye Bakanlığı, her devrin hediye olmadığını ve bu konuda detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra kararın verilmesi gerektiğini de belirtti.

Hatırlanacağı üzere, Güney Kore’de daha önce 2022’de alınması plânlanan ancak daha sonra 1 Ocak 2023’e ertelenen %20’lik kripto para ve dijital varlık vergisine 2 yıllık daha erteleme gelmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl