Halving sonrası işlem ücreti patlaması: Bitcoin tarihinde rekor

Halving'in gerçekleştiği 840.000'inci bloktan normalden çok daha fazla işlem ücreti ödendi. Halving blokunu takip eden bloklarda da ödenen ücretler milyon dolarları buldu. Henüz 24 saat dolmamışken işlem ücretleri için toplamda 54 milyon dolar harcandı. Daha önceki günlük rekor, 24 milyon dolardı. Bu durum nasıl ortaya çıktı?

Bitcoin‘de gece 03.09’da meydana gelen dördüncü blok ödülü yarılanmasının ardından ortaya adeta işlem ücreti savaşı çıktı. Halving’in gerçekleştiği 840.000’inci blokta ödüller, 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşerken işlem ücretleri, 37.626 BTC’ye (2.4 milyon dolar) ulaşarak bunun 10 katından daha fazla oldu. Bu aynı zamanda işlem ücretlerinin blok ödülüne oranı açısından Bitcoin tarihinde bir rekordu.

Peki, bir önceki blokta ödenen toplam işlem ücreti 1 BTC iken halving blokunda neden bu kadar yüksekti?

Cevap, halving ile birlikte piyasaya çıkarılan Runes protokolünde.

Runes, Bitcoin’in yüz milyonda birine denk gelen en küçük birimi satoshi’lere veri yazarak NFT yaratmaya olanak sağlayan Ordinals protokolünün geliştiricisi Casey Rodarmor tarafından oluşturulan yeni bir protokol. Bitcoin üzerinde ilk kez birbiriyle ikame edilebilir token’lar çıkarma imkanı veren Runes, Bitcoin’deki BRC-20 standardına daha iyi ve daha basit bir alternatif olarak öne sürülen yeni bir token standardı getiriyor.

Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song, halving sonrası görülen bu rekor işlem ücretine Runes protokolünde token çıkaran ilk ekiplerden biri olma (pazarlama değeri yüksek) ve en iyi ismi kapma (yine pazarlama değeri yüksek) yarışının neden olduğunu belirtiyor. Çünkü Runes, karışıklığı önlemek için aynı adla bir başka token’ın var olmasına müsade etmiyor.

Bilindiği üzere madenciler, genellikle işlemleri ödenen ücretlere göre sıralıyor. Yüksek ücret ödenen işlemler, öne alınıyor. Bu durum, Bitcoin blok zincirinde token çıkaran ilk ekip olma ve en iyi ismi kapma yarışıyla birleşince, ödenen toplam ücretin çığ gibi büyümesine yol açtı.

Sonuç olarak halving sonrası ilk 60 blokta 54 milyon doların üzerinde işlem ücreti ödendi. Bunun büyük çoğunluğu ise Bitcoin rünleri çıkarmak için harcandı. Çıkarılan ilk token’lar ise Uncommon Goods, Decentralized, Satoshi Nakamoto, The Runix Token, Dog Go To The Moon, Meme Economics gibi isimler aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Madenciler, halving’de “epik sat” için yarışacak

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl