Hamster Kombat İran’ı karıştırdı: “Bu savaş gibi…”

Son haftalarda milyonların ilgi gösterdiği ve toplamda 200 milyondan fazla oyuncusunun olduğu belirtilen Telegram oyunu Hamster Kombat'ın İran'da da yoğun ilgi gördüğü ortaya çıktı. Bir İranlı üst düzey subay ise yaptığı açıklamada oyunun, Batı'nın, İranlıların başkanlık seçimini etkilemek için öne sürdüğü bir plan olduğunu iddia etti.

Telegram tabanlı oyun Hamster Kombat’ın airdrop açıklaması yapması, oyuna olan ilginin çığ gibi büyümesine neden oldu. Hatta dünyanın en büyük haber ajanslarından biri olan Associated Press de konuyu haberleştirdi. AP haberinde oyunun etkisini “İranlılar günün her dakikasında Hamster Kombat oynuyor. Taksi sürücüleri kırmızı ışıkta beklemeyi bile, oyunu oynamak için bir fırsat olarak görüyor” kelimeleriyle anlattı.

İranlı amiral: Bu Batı’nın bir tuzağı

Hamster Kombat oyunu o kadar büyüdü ki, İranlı bir üst düzey subay da devlet haber ajansı IRNA’ya konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tuğamiral rütbesinde bir asker olan Habibullah Seyyari, oyunun Batı’nın bir tuzağı olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“İran’da birkaç gün içerisinde başkanlık seçimleri olacak. Batı, bu tarz hamlelerle İranlıların dikkatini dağıtmak ve başkanlık seçimini etkilemek istiyor. Bu adeta topsuz, tüfeksiz bir savaş gibi… “

İran’da devlete bağlı olan JameJam gazetesi de oyunu eleştirdi ve “İnsanları bir gecede zengin olabilecekleri yalanına inandırmak istiyorlar. Çalışmadan bir şeyler elde edebileceklerine inananlar var” ifadelerini kullandı.

İran’da mayıs ayında helikopter kazasında hayatını kaybeden cumhurbaşkanı Reisi’nin yerine seçilecek kişi için seçimler cuma günü yapılacak.

200 milyon geçildi

Hamster Kombat geliştiricileri pazartesi günü yaptıkları açıklamada oyunun 200 milyondan fazla Telegram kullanıcısı tarafından oynandığını belirtimişlerdi. 14 Haziran günü ise bu rakam 150 milyon civarındaydı. Telegram’ın dünya çapında 900 milyondan fazla kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde oynayanların sayısı, tüm Telegram kullanıcı kitlesinin neredeyse 4’te 1’ine tekabül ediyor.

Hamster Kombat’ın duyuru kanalı 45 milyon üyeye ulaşırken, bu anlamda birinci sırada yer alıyor. İkinci en kalabalık Telegram grubu ise 24 milyonluk üye sayısıyla, bir başka “tıkla-kazan” oyunu olan TapSwap…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl