Hardware wallet nedir? – Trezor, Ledger Nano S ve KeepKey karşılaştırması

Bugün yayınlıyor olduğumuz rehber yazımızda konu olarak hardware wallet’ı seçtik. “Hardware wallet nedir?” sorusuna cevap bulmanıza yardımcı olacak bu rehber aynı zamanda hardware wallet ürünlerini de inceliyor ve karşılaştırıyor: Hardware wallet, Türkçe karşılığıyla donanım cüzdanı, Bitcoin’lerin güvenliğini sağlamak amacıyla icat edilen fiziksel elektronik cihazlardır. Cihazın güvenliğinin altında yatan temel mantık, Bitcoin’lerinizin harcanabilir olmadan önce donanım cüzdanınızın bilgisayarınıza, telefonunuza veya tabletinize bağlanması zorunluluğudur. Şu anda en popüler ve en iyi Bitcoin donanım cüzdanları şunlardır: –Ledger Nano S -KeepKey -Trezor Eğer Bitcoin’lerinizi...

Bugün yayınlıyor olduğumuz rehber yazımızda konu olarak hardware wallet’ı seçtik. “Hardware wallet nedir?” sorusuna cevap bulmanıza yardımcı olacak bu rehber aynı zamanda hardware wallet ürünlerini de inceliyor ve karşılaştırıyor:

Hardware wallet, Türkçe karşılığıyla donanım cüzdanı, Bitcoin’lerin güvenliğini sağlamak amacıyla icat edilen fiziksel elektronik cihazlardır.

Cihazın güvenliğinin altında yatan temel mantık, Bitcoin’lerinizin harcanabilir olmadan önce donanım cüzdanınızın bilgisayarınıza, telefonunuza veya tabletinize bağlanması zorunluluğudur.

Şu anda en popüler ve en iyi Bitcoin donanım cüzdanları şunlardır:

Ledger Nano S
-KeepKey
-Trezor

Eğer Bitcoin’lerinizi en güvenli yolla saklamak istiyorsanız donanım cüzdanlarını tercih etmelisiniz. Özellikle sizin için önemli olan miktarda bir Bitcoin’e sahipseniz donanım cüzdanlarını kesinlikle kullanmalısınız.

Bitcoin donanım cüzdanları, özel anahtarınızı offline ortamda tutar. İnternete bağlı olmadığınızdan Bitcoin’lerinizin uzaktan bir müdahaleyle çalınma riski neredeyse sıfırdır. Donanım cüzdanlarının kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmış bir bilgisayarda takılı olması durumunda bile Bitcoin’leriniz tamamen korunur.

Donanım cüzdanlarındaki Bitcoin’lerinizi kaybetmenizin tek yolu cüzdanınızı çaldırmanızdır. Ancak o durumda bile bir PIN kodu yardımıyla korunabilirler.

Peki donanım cüzdanları hasar göremez mi? Elbette görebilirler. Bu durumda yapmanız gereken şey oluşturduğunuz gizli yedekleme koduyla Bitcoin’lerinizi geri almak kadar basit.

Trezor, Ledger Nano S ve Keepkey karşılaştırması

Donanım cüzdanlarının ilki Trezor‘du. Trezor’un ardından KeepKey ve Ledger Nano S çıktı. Böylece piyasada rekabet arttı. Rekabetin artmasıyla fiyatlar da düşüşe geçti.

-Ledger Nano S, şimdiye kadarki en ucuz Bitcoin donanım cüzdanı. Şu anda 60$ civarında bir fiyattan satılıyor. KeepKey ile Trezor ise 99$’lık bir etiket fiyatına sahip.

-Her üç cüzdanın da birer ekranı bulunuyor.

-Her üç cüzdanın da güvenliği ele alış biçimleri birbirine çok benzer.

-Her üç cüzdanın da kurulumu oldukça kolay ve kullanmak için bir mikro USB kablosuna ihtiyaç duyarlar.

-Boyut olarak aralarında en küçüğü Trezor. En büyüğü KeepKey, Ledger ise ortalama bir büyüklüğe sahip. Ancak Ledger, katlandığında Trezor kadar küçülür. Fakat onu kullanmak için açmanız gereklidir.

-Trezor ve Ledger Nano S’de ii fiziksel düğme varken KeepKey’de bir tane.

-KeepKey’in ekranı diğer iki cüzdandan çok daha büyük.

-Trezor plastikten yapılmışken Ledger Nano S ve KeepKey alüminyumdan yapılmış. Alüminyum daha cezbediyor olsa da Trezor, plastik olması nedeniyle düşmeye karşı daha dirençli.

Yazılım uyumluluğu

Herhangi bir donanım cüzdanını kullanabilmek için cüzdanı komuta etmenize yardımcı olacak bir yazılıma ihtiyacınız var.

Trezor; Electrum, Mycelium, Copay, MultiBit HD, GreenBits, GreenAdress, myTrezor ile uyumlu.

Ledger Nano S ise Electrum, Mycelium, Copay, GreenBits, GreenAdress, Ledger Chrome ile uyumlu.

KeepKey’in uyumlu olduğu uygulamalar ise şöyle: Electrum, Mycelium, MultiBit HD, GreenBits, GreenAdress, KeepKey Chrome.

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Baha Cevapla

    Enj ve bat altcoinlerini saklayabileceğim bir donanım cüzdanı varmı?