Bitcoin hash kurdelesi terse döndü! “Ayı piyasası sonu olabilir”

Bitcoin ve kripto para piyasasında ayı sezonunun hangi evresinde olduğumuz ve bu dönemin ne zaman sona ereceği ciddi şekilde tartışılmaya başlarken, zincir üstü analiz platformu Glassnode'dan önemli bir paylaşım geldi. Şirket, paylaştığı grafikte "hash kurdelesi" olarak anılan göstergenin ayı sezonunun son döneminde olduğumuzu işaret ettiğini belirtti.

Zincir üstü veri platformu Glassnode, Twitter hesabından önemli bir grafik paylaştı ve ayı sezonunun sonuna gelinmiş olabileceğini belirtti.

“Ayı piyasasının son evresinde yaşanır”

Şirket “hash kurdelesi” olarak da bilinen göstergeyi baz aldığı paylaşımında, sinyalin tersine döndüğünü ve bunun hash rate’de bir düşüş gelme ihtimalini gösterdiğini belirtti:

“Bitcoin hash kurdelesinde bir ters gidişat sinyali görüldü. Bunun anlamı genelde, madencilerin gelirlerinin düşmesiyle makine kapatmasıdır. Bu tür hareketler tipik olarak bir ayı piyasasının son evresinde yaşanır”

Halving sonrası orta vadede yükseliş gelmişti

Glassnode’un paylaştığı grafikte de önemli bazı tarihi gidişatlar gösterildi ve benzer durumun Mart-Mayıs 2020 ve Mayıs-Temmuz 2021 dönemlerinde de görüldüğü aktarıldı. Bilindiği üzere Mart 2020’de koronavirüs başlangıcı kaynaklı tüm piyasalarda ciddi düşüşler yaşanmış, aynı yılın Mayıs ayında Bitcoin ödül yarılanması oluşmuş ve 6 aylık bir sürenin ardından ise dev bir boğa sezonu başlamıştı.

Musk ve Çin yasakları ardından…

Yine aynı şekilde Mayıs 2021’de Elon Musk, Bitcoin madenciliğinin çevreye zararlarını belirtmiş ve piyasada ciddi bir satış dalgası başlatmıştı. Musk’ın tweet’lerinden 2 hafta sonra ise dünyada madenciliğin o dönem en çok yapıldığı ülke olan Çin, kripto para madenciliğini kendi sınırları içinde tamamen yasakladığını açıklamış ve satış dalgası iyice sertleşmişti. Ancak madencilerin göç hareketleri tamamlandıktan sonra da, yine birkaç ay içinde Bitcoin 69 bin dolara ulaşmıştı.

Bilindiği üzere hash rate çok uzun zamandır, Bitcoin fiyatı düşmesine rağmen rekor üstüne rekor kırıyordu. Ancak fiyatın daha da düşmesi, son dönemde ciddi bir baskı yaratmaya başladı ve uzun zamandır satış yapmayan madenciler, masraflarını çıkarmak için BTC satışlarına başlamış gözüküyorlar.

Göstergenin geliştiricisi Charles Edwards, “Hash rate’in 30 günlük hareketli ortalaması, 60 günlük hareketli ortalamasını geçtiğinde ‘madenci kapitülasyonunun’ en kötüsü geride kalır ve iyileşme başlar. Bu noktalarda satın alımlar, inanılmaz sonuçlar veriyor.” diyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl