SEC üyesi uyardı: Yeni reform paketi DeFi’ı tehdit edebilir

Kripto para dostu olarak bilinen ve son dönemde başkan Gary Gensler'ı da ciddi şekilde eleştiren SEC komisyon üyesi Hester Peirce, kurumun menkul kıymet ticaretiyle ilgili plânladığı reform hamlesinin merkeziyetsiz finans platformlarını da tehdit edebileceğini belirtti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 654 sayfadan oluşan menkul kıymetlerin yeniden regüle edilmesini içeren plânına, komisyon üyesi Hester Peirce karşı çıktı. Genelde kripto para dostu tavırlarıyla bilinen ve Gary Gensler’a karşı da çekinmeden sert eleştirilerde bulunan Peirce, kurumun yeni reform paketinin merkeziyetsiz finans platformlarına tehdit oluşturabileceğini belirtti.

SEC’nin uygulamaya koymayı düşündüğü yeni kurallar borsa olarak kayıtlı olmayan ve içinde menkul kıymetlerin de olduğu ürünlerin ticaretine izin veren platformların “iletişim protokol sistemleri” olarak kaydolmasını öngörüyor.

Kurumun bu plânıyla ilgili ABD medyasından Bloomberg’e konuşan Peirce, “Bu çok geniş bir dille yazılmış bir dosya… Okuduğunuz zaman başkan Gensler’ın tüm kripto para endüstrisini regüle etme isteğini görüyorsunuz. Bu paket kripto para platformlarını da etkileyebilir. Daha çok DeFi protokollerine ulaşacak gibi gözüküyor” dedi.

SEC başkanı Gary Gensler da, birçok kez yaptığı konuşmalarda özellikle katılımcıları teşvikler ya da token’larla ödüllendirme mekanizmalarına sahip olan merkeziyetsiz finansın, regülasyonlardan muaf olamayacağını söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – SEC’den blok zinciri destekli menkul kıymet borsasına onay

Hatırlanacağı üzere Aralık ayında Hester Peirce ile bir başka SEC komisyon üyesi Elad Roisman, SEC’nin resmi sitesinden bir açıklama yayımlamışlar “Gensler’ın içinde bulunduğu sessizlik dolandırıcıları cesaretlendirmenin yanında, yasalara uymak isteyen insanları da engelleyecektir.” yorumunu yapmışlardı.

İkili Gensler’ın regülasyon ajandasına tepki göstermişlerdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl