Hindistan Maliye Bakanı: El Salvador olmak zor ama kripto parayı dışlayamayız

El Salvador'un Bitcoin hamlesi birçok ülkenin, en büyük kripto parayı devlet bazında daha çok tartışmasına sebep olurken, konuyla ilgili Hindistan Maliye Bakanı'ndan çok önemli ve ümit verici bir açıklama geldi. Kendilerinin şu an için El Salvador gibi bir adım atmalarının zor olduğunu belirten Nirmala Sitharaman, yine de kimsenin böyle bir fütüristik teknolojiyi dışalayamayacağını söyledi.

Kripto paralara olumsuz bakan ülkelerden olan ve onları yasaklamanın da dahil olduğu birçok regülasyonu tartışan Hindistan’da, bir devlet yetkilisinden Bitcoin ve kripto paralar için oldukça olumlu bir açıklama geldi.

“Kripto paraların hepsini dışlayamazsınız”

En büyük kripto para hakkında Hindustan Times’a konuşan maliye bakanı Nirmala Sitharaman, kendilerinin El Salvador gibi bir adım atmalarının çok zor olduğunu ancak böyle modern bir teknolojiyi de kimsenin dışlayamayacağını belirtti:

“Standart insan grubunun dijital paraları önemsemeyeceğini düşünürdüm ancak insanları bu teknoloji için sokaklara döküldüler. Burada bir okur yazarlık ya da anlayış meselesi yok. Burada tartışılması gereken paranın hangi seviyede şeffaf olduğu ve herkes için uygun bir para olup olmadığı… Burası dünyadaki gelişmeler hakkında ‘Benim umrumda değil” diyebileceğiniz bir alan değil. Ancak El Salvador’un attığı adımı atmaya hazır mıyız? Bunu sormamız lazım. Kripto paraların hepsini birden dışlamanız mümkün değil. Böyle bir fütüristik teknolojinin dışlanamayacağından eminim”

“Hindistan teknolojinin gücüne sahip”

Hindistan’ın kendi merkez bankası dijital parasına sahip olup olmayacağının da sorulduğu Sitharaman, ülkenin bu konuda dikkatli ve hesaplı bir karar vermesi gerektiğini söyledi:

“Sistemlerimize uygun bir para geliştirmeliyiz. Hindistan teknolojinin gücüne sahip, fintech bizde yaygın, ekonomimiz de olanaklarla dolu. Bu yüzden dikkatli olmalı ve iyice düşünmeliyiz.”

Hatırlanacağı üzere bu ay başında merkez bankası eski başkan yardımcısı Gandhi, kripto paraların ödemelerde kullanılabilmesi için, kanunen bir emtia olarak kabul edilmesi gerektiğini söylemişti. Temmuz ayında ise şu anki merkez bankası başkan yardımcısı olan Rabi Sankar, kripto paraların, kesinlikle “para” olarak kabul edilmemesi gerektiğini söylemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl