Hindistan Merkez Bankası’ndan bankalara net mesaj: “Genelge geçerli değil”

Son aylarda Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların hem ticaretini hem de madenciliğini yasaklama eğiliminde olan Hindistan’dan olumlu bir haber geldi. Ülkenin merkez bankası RBI, bankaların 2018 yılındaki bir genelgeyi referans göstererek müşterilerini kripto para hareketleri konusunda uyarmalarına gerek kalmadığını çünkü genelgenin artık geçerliliğini yitirdiğini açıkladı.

Daha önce birçok banka ve finans kuruluşu, hesaplarından kripto para borsalarına aktarım yapan müşterilerine “Hesabınız kapatılabilir” uyarısında bulunuyordu.

“Genelge artık geçerli değil”

RBI ise, kripto/sanal paralar ile ilgili olan bankacılık hizmetlerinde herhangi bir yasak bulunmadığını açıkladı.

Kurumdan yapılan resmi açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Medyada çıkan bazı haberler dikkatimizi çekmiş olup, bankaların ya da regüle edilmiş finans kurumlarının, RBI’nın 6 Nisan 2018 tarihli genelgesine atıfta bulunarak, müşterilerini sanal paralar hakkında uyardıklarını öğrenmiş bulunmaktayız.

Bu genelge 4 Mart 2020 tarihli Hindistan Yüksek Mahkemesi kararıyla iptal edildiği için, onu referans göstererek yapılan uygulamalar da geçerli değildir. Yüksek Mahkeme’nin bu genelgeyi iptal etmesi, onun artık geçerli olmadığını ve ona atıfta bulunulamayacağını gösterir”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl