Hindistan’da merakla beklenen kripto para yasasına yine erteleme geliyor

Hindistan'da merakla beklenen, hatta bir dönem "kripto paraları yasaklama kanunu" olarak da adlandırılan yasa tasarısında küresel gidişata uyumlu şekilde değişiklik yapılmak istendiği ve bu yüzden, tasarının plânlandığı gibi kış oturumuna yetişemeyebileceği belirtildi. İsmi verilmeyen bir hükumet yetkilisi ise "Küresel gelişmelerle uyumlu olacak şekilde şu an için bekleyip görmek daha iyi olabilir" dedi.

hindistan

Hindistan medyasının, ismini vermediği bir hükumet yetkilisine dayandırdığı haberine göre hükumet, teklif edilen kripto para yasa tasarısında bazı değişiklikler yapmak istiyor ve bu yüzden süreç uzayacağı için de kanun tasarısı plânlandığı gibi önümüzde kış oturumuna yetişmeyebilir.

“Bekleyip görmek daha iyi olabilir”

India Times’a konuşan yetkili, yapılan uzun tartışmaların ardından kripto paralarla ilgili çıkacak bir yasa tasarısının, küresel çerçeveyle uyumlu olması gerektiği sonucuna varıldığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Birkaç kez yapılan ve uzun süren tartışmaların ardından, kripto paralarla ilgili çıkacak bir yasanın, şu an hala gelişmekte olan küresel çerçeveyle uyumlu olması gerektiğini düşündük. Bu sistemin küresel çapta nasıl ilerlediğini beklemenin ve görmenin çok daha iyi bir strateji olacağı sonucuna vardık. Ayrıca şu anda vârolan kanun ve regülasyonlar da, tüketici korunmasını ve işlemlerden vergi toplanmasını sağlamak açısından yeninden gözden geçirilebilir.”

Geçtiğimiz günlerde Twitter hesabı hack’lenen ve buradan Bitcoin dağıtımı yapıldığı şeklinde mesajlar atılan Hindistan başbakanı Narendra Modi de, geçtiğimiz Cuma günü ABD başkanı Joe Biden’ın ev sahipliği yaptığı Demokrasi Zirvesi’nde sosyal medya ve kripto paralar konusunda küresel normlar belirlenmesi gerektiğini söylemişti.

CBDC konusu

Bilindiği üzere Hindistan, birçok ülke gibi merkez bankası dijital paraları konusunda çalışmalarına devam ediyor. Merkez bankasının da Bitcoin de dahil olmak üzere tüm kripto paralara karşı çıktığı biliniyor.

İsmi verilmeyen hükumet yetkilisi, kripto paralarla ilgili kanun tasarısında tartışılan konulardan bir tanesinin de CBDC’lerin bu kanuna dahil edilip edilmemesi gerektiği olduğunu söyledi:

“Bu da bir para olduğu için, merkez bankası kanunuyla da regüle edilebilir. Bu da ihtimaller dahilinde ve tartışılıyor”

2021 Kripto Para ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlemesi, hem parlamentonun devam eden kış oturumu için hem de bir önceki bütçe dönemi için plânlanmıştı ancak bu oturuma da yetişmemişti. Burada da sebep, hükumetin tasarı üzerinde daha çok çalışmak ve araştırma yapmak istemesiydi.

Kripto para değil varlık…

Hindistan medyasında daha önce bu kanunla ilgili çıkan haberlerde, kripto paralara ülkenin menkul kıymetler borsasının bakmasının plânlandığı çünkü hükumetin bu tarz ürünleri para değil, varlık olarak gördüğü yazılmıştı.

Kanunda ayrıca, kripto para sahiplerinin ellerindeki varlıkları açıklamaları için bir son tarih belirlenmesi ve kurala uymayanların da 1.5 yıl hapis cezası alması yönünde bir madde olduğu da belirtilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl