Bitcoin, Hindistan’da panik satışlarıyla düştü

Uzun süredir kripto paralar konusunda kararsız kalan ancak birçok startup projesinin ve kripto para borsasının yüzmilyonlarca dolar yatırım aldığı Hindistan'da kripto paraların yasaklanmasını öneren yasa tasarısının ülkenin alt meclisine getirilmesi yatırımcıların panik satışına sebep oldu. En büyük kripto para, Hindistan borsası WazirX'te, diğer büyük borsalara göre yüzde 3 düşük fiyatla işlem gördü.

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan ve kripto para adaptasyonunun gittikçe arttığı Hindistan’da, iki parlamentolu yönetimin alt meclisine getirilen kripto paraları yasaklayan kanun tasarısı panik satışlarına yol açtı. Bunun sonucunda Hindistan borsaları ile diğer borsalar arasındaki fark açıldı.

Bazı borsalarda %15’lik fark

Ülkenin önemli borsalarından biri olan WazirX’te en büyük kripto para gün içinde yaklaşık 54 bin 900 dolardan işlem görürken, aynı dakikalarda fiyat Binance borsasında ise 56 bin 750 dolar civarındaydı. %3’lük fiyat farkı gece saatlerinde bazı borsalarda ise %15’e kadar çıktı.

“Özel kripto paralar” terimi anlatılmadı

Bilindiği üzere Hindistan’da al meclise sunulan bu yasa tasarısı özel kripto paraların yasaklanmasını önermesinin yanında bu teknolojinin daha fazla kullanılmasının ise teşvik edilmesini amaçlıyor! Kanun tasarısındaki “özel kripto para” tanımıyla ilgili olarak neyin kastedildiği ise detaylı şekilde belirtilmiyor. Ülke medyasında çıkan bazı haberlere göre ise bu tür kripto paralar ile Monero gibi gizlilik odaklı coin’ler kastediliyor ve Bitcoin ile Ethereum gibi büyük kitlelere hitap eden coin’ler için tehlike bulunmuyor.

“Yasak değil regülasyon…”

Amerikan medyasından CNN’in haberine göre de, Hindistan’daki bu tasarı kripto paraları yasaklamayacak. Haberde kripto paraların yasa dışı kullanımı için bunun bir önlem olduğu ve regülasyonların gelmesi olarak anlaşılması gerektiği belirtildi. Hükumetin özellikle terörün fonlanması ile Hindistan ve Orta Doğu bölgesi arasında çalışan göçmen işçilerin bu bölgeler arasındaki yaptıkları havale işlemlerini kontrol etmek istediği belirtildi.

CNN’e konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak, “Çok sert bir regülasyon mekanizması getirilecek ve dolayısıyla kurumlar para kaynaklarını takip edebilecekler” dedi.

Ülkede geçtiğimiz senelerde de birçok kez kripto paraların yasaklanması yönünde adımlar atılmış ve bu esnada Bitcoin fiyatında da düşüşler meydana gelmişti.

Tether fiyatı da ciddi düşüş yaşadı

Hindistan’da yaşanan bu belirsizlikle birlikte Bitcoin’in yanı sıra USDT’nin fiyatında da düşüş görüldü. Normal şartlarda 80 rupi olması gereken USDT fiyatı, yüzde 25 azalarak 60’a kadar geriledi. Daha sonra toparlanan USDT, 74 rupiye çıktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl