Hindistan’daki Terra mağdurlarına şimdi de vergi darbesi

Terra LUNA'nın Mayıs ayındaki çöküşü tüm dünyadan onbinlerce mağdur yaratırken, Terra 2.0 ise az da olsa bazı kayıpların telafi edilmesini sağladı. Ancak kripto para karşıtı kanunların çıkarıldığı Hindistan'daki yatırımcıların bu küçük kazançları bile kaybetme ihtimali bulunuyor.

Piyasadan toplamda 80 milyar dolar silinmesine yol açan LUNA/UST çöküşü, Hindistan’daki yatırımcıların ikinci bir darbe yemesine de yol açabilir. Bilindiği üzere ülkenin %30’luk oranda “cezalandırıcı” bir kripto para vergi sistemi bulunuyor.

İşte bu vergi sisteminin, Terra 2.0’dan gelen LUNA airdrop’larını da hedef alabileceği belirtildi. ABD medyasından Bloomberg’e konuşan vergi uzmanları, kullanıcıların adreslerine gelen LUNA’lardan %30’luk oranda vergi kesilme ihtimalinin olduğunu ifade ettiler. Bu da, zaten ciddi şekilde zararda olan yatırımcıların, ikinci bir darbe alarak dağıtımdan da neredeyse hiçbir şekilde yararlanamayacağı anlamına geliyor.

“Airdrop’lar da gelir sayılabilir”

Konuyla ilgili konuşan Hint CoinDCX borsası yöneticisi Manhar Garegrat, airdrop’lar hakkında açık bir ibarenin kanunda yer almadığını ancak cüzdana gelen kripto paranın da gelir sayılma ihtimalinin yüksek olduğunu, dolayısıyla LUNA’ların %30’luk vergi kanununa tâbi olabileceğini söyledi.

“Kanunda çok fazla belirsizlik var”

Teknoloji ve oyun konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Jay Sayta da, kanundaki belirsizliklere vurgu yaptı:

“Kanundaki sanal varlık ve transfer tanımlamaları bile çok belirsiz. Her yatırımcı aleyhte dava açabilir. Daha fazla vergi toplama amacıyla en agresif yöntemi seçiyorlar. Saçma da olsa bunu yapabiliyorlar”

“Hediye de sayılabilir”

Uzman görüşlerinde airdrop’ların hediye sayılma ihtimalinin de olduğu, bu tarz durumlarda token’ın, kullanıcı adresine yattığı dönemki fiyatından bir hediye vergisi alınacağını ancak diğer türlü direkt olarak %30’luk bir vergi kesintisi olabileceği belirtildi.

“Fiyat düşerse yine vergi alınıyor”

Buradaki en kötü senaryo ise airdrop yapılan token’ın değerinin düşmesi… Dijital vergi uzmanı olan Meyyappan Nagappan, yine Bloomberg’e yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Airdroplar geldiği zaman satış yaparsanız ve o dönemde fiyat düşerse, elinize geçecek para daha az olacaktır. Ancak bu da gelir vergisine tâbi olacağı için, aldığınız tazminat da aslında çok daha aza inecektir.”

Mayıs ayı sonunda borsalarda listelenen LUNA 2.0, belli bir zaman diliminde 20 doların üzerine çıksa da yaklaşık 1 haftalık sürede çok ciddi bir düşüş yaşadı ve şu anda yaklaşık 5.5 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl