Hindistan’dan olumlu haber: Kripto para yasa tasarısı güncellendi

Geçtiğimiz günlerde ekonomi bakanının "Yasak değil, regülasyon geliyor" dediği Hindistan'da, günlerdir konuşulan kripto para yasa tasarısında güncelleme yapıldı. Ülke medyasından gelen haberlere göre, yeni kanun tasarısı büyük ihtimalle gelecek hafta onaylanacak. "Özel kripto paralar"ın bu tasarıda yasaklanmadığı belirtiliyor.

hindistan

1,5 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan ve ciddi bir yoksulluğun olduğu Hindistan, bilindiği gibi kripto para adaptasyonunun Güneydoğu Asya bölgesinde en fazla yaşandığı ülke konumunda ve burada son günlerin en çok tartışılan konusu ise parlamentoya sunulacak olan kripto para yasası.

Güncelleme geldi, “özel” kripto para maddesi değişti

Geçtiğimiz haftalarda sektör medyasına “Kripto paralar Hindistan’da yasaklanıyor” başlığıyla düşen yasa tasarısının daha sonra yasaklama amacı olmadığı ortaya çıkmıştı. Ülkenin ekonomi bakanı da dahil birçok yetkili, yasaklama gibi bir amaçlarının olmadığını, hedefin kara para aklanması gibi durumların önüne geçmek için regülasyon getirmek olduğunu açıklamışlardı.

Hindistan medyasından NDTV’nin muhabiri olan Sonal MehrotraKapoor’un geçtiği habere göre, yasa tasarısında değişiklikler yapıldı ve yeni tasarının gelecek hafta kabineye sunulması bekleniyor. MehrotraKapoor’a göre, daha önceden yasaklanacağı belirtilen “özel” kripto paraların yeni tasarıda yasaklanmaması kararlaştırıldı. Bu varlıklar sadece regüle edilecekler.

“Özel kripto para” tanımı da ilk duyulduğu andan itibaren ülkede tartışma konusu olmuştu. Yetkililer bu varlıklara hangi kripto paraların dahil olduğunu açıklamamışlardı. Daha sonra ise bu gruba Bitcoin ve Ethereum‘un dahil olmadığı belirtilmişti.

Tasarının gelecek hafta oylamaya sunulmak üzere onay almasına kesin gözüyle bakılıyor. Tasarı onay alır ve mecliste oylamaya sunulup burada da onaylanırsa kanunlaşmış olacak.

Adeta para aktı

Bilindiği üzere Hindistan uzun süredir kripto paraların yasaklanması haberleriyle anılan bir ülke. 2018’den bu yana birçok kez bu konuda önemli adımlar atılmasına rağmen hiçbir zaman gerekli kanunlar çıkarılmadı ve son olarak Mayıs ayında da ülkenin merkez bankası RBI, bankaların 2018 yılındaki bir genelgeyi referans göstererek müşterilerini kripto para hareketleri konusunda uyarmalarına gerek kalmadığını çünkü genelgenin artık geçerliliğini yitirdiğini açıkladı.

Bu açıklamanın ardından ise ülkeye kripto para yatırımları gelmişti. Andreessen Horowitz’ten Coinbase’e Paradigm’den Sequoia Capital’ın Hindistan koluna kadar birçok firma ülkedeki kripto odaklı şirketlere önemli yatırımlar yapmışlardı.

Hindistan’ı Asya, Güney Asya ve Okyanusya bölgelerinde en hızlı büyüyen piyasalardan biri haline gelirken, Pakistan ve Vietnam’daki adaptasyon oranları da hızla yükseliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl