El Salvador’a komşu olan Orta Amerika ülkesi Honduras’ın turistik kasabası Santa Lucia’da bir Bitcoin şehri oluşturuluyor.

Reuters’in haberine göre kasabadaki büyük ve küçük işletme sahipleri, daha fazla turist çekme hedefiyle Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlayacak. Alışveriş merkezi Los Robles’in yöneticisi Cesar Andino, “Atılan adım, daha fazla fırsat yaratacak ve bu para birimini kullanmak isteyen insanları bölgeye çekecek.” dedi.

“Bitcoin Vadisi” projesi, başlangıçta 60 işletmenin eğitim almasını, ürün ve hizmetlerinde kripto paraları kabul etmesini ve bu uygulamaları daha fazla işletme ile yakın bölgelere yaymayı hedefliyor.

Girişimin arkasında ise Blockchain Honduras organizasyonu, Guatemalalı kripto para borsa konsorsiyumu Coincaex, Honduras Teknoloji Üniversitesi ve Santa Lucia belediyesi bulunuyor.

Üniversitede profesör olan Ruben Carbajal Velazquez, “Santa Lucia’daki insanlar, kripto paraları kullanmak ve yönetmek, bunları bölgedeki farklı işletmelere entegre etmek ve kripto turizmi oluşturmak için eğitilecek.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl Bitcoin’i resmi para yapan El Salvador’un bu sayede turizmde büyük bir atılım yaptığı biliniyor. Ülkeye dünya çapından on binlerce turist adeta akın ederken turizm gelirleri de yüzde 30 oranında artış göstermişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl