Hong Kong algoritmik sabit coin’lere izin vermeyecek

Son dönemde attığı olumlu kripto para adımlarıyla bilinen ve hem Bitcoin hem de Ethereum ETF'inin çıkarıldığı Hong Kong'da yeni regülasyon kuralları hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle algoritmik sabit coin'lere izin verilmeyecek olması dikkat çekerken, kripto ve finans dünyasının dev şirketleri de Hong Kong Para Otoritesi'ne konuyla ilgili fikir beyanında bulundular.

Singapur’un attığı önemli adımların ardından, geri kalmamak için kripto paralar konusunda geçmişe oranla çok daha pozitif bir havaya bürünen Hong Kong’ta, Para Otoritesi (HKNA), yeni regülasyon kuralları konusunda önemli bir taslak yayımladı.

Algoritmik sabit coin’lere izin yok

Yeni kanun dizisinde, sabit coin ihraççısı şirketin lisans alması zorunlu kılınıyor. İhraç edilen her sabit coin’in arkasında bir destek varlık bulunması gerekirken, algoritmik sabit coin’lere ise izin verilmeyeceği belirtiliyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Değerlerini arbitraj ya da bir algoritmadan alan sabit coin’ler kabul edilmeyecektir. Sabit coin sahipleri, sabit coin’lerini makul bir zaman dilimi içerisinde referans gösterilen fiat paraya çevirebilmelidirler”

Dolayısıyla sabit coin alanında yıllardır tartışma konusu olan tüm coin’lerin desteklenmesi konusu çözüme kavuşturulmak isteniyor. Özellikle Terra LUNA olaylarıyla daha çok konuşulan algoritmik sabit coin’lere de yasak getirilerek bu tür çöküşlerin önüne geçilmek isteniyor.

“Kurum hangi lisansa sahipse o işi yapar”

Kurallar dizisinde ayrıca, bir alanda hizmet veren şirketin, “asıl operasyonlarından sapacak şekilde başka bir alanda faaliyet göstermemesi” gerektiği de belirtildi. Buna örnek olarak ise cüzdan sağlayıcısı olan bir firmanın, aynı anda kredi verme işini yapamayacak olması gösterildi. Regülasyonların hayata geçme dönemi için spesifik bir tarih verilmezken, hedef olarak 2023-24 dönemi belirlendi.

Binance, Mastercard, Visa, Alibaba fikir beyan etti

Hong Kong Para Otoritesi’nin yaptığı bu çalışmaya katılan 58 firma içinde ise hem finans hem de kripto dünyasının devleri yer aldı. Kuruma fikir beyan eden şirketler arasında Çin’in en büyük internet şirketi olarak görülen Alibaba’nın yanı sıra, Binance borsası, Visa ve Mastercard ile Web3-metaverse yatırımlarıyla bilinen Güney Koreli Animoca Brands de yer aldı.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl