Hong Kong, bireysel yatırımcılar için kriptoyu kabul etti

Hong Kong'da Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, şubat ayında başladığı ve kripto paralar konusunda bireysel yatırımcıların katılımını ölçtüğü çalışmasını tamamladı. Kurum çalışma sonuçlarını bugün açıklarken, Hong Kong gelecek aydan itibaren küçük yatırımcının Bitcoin ve Ether gibi "büyük" kripto paraları trade etmesine izin verecek.

Uzkadoğu’da geçen yıla kadar kripto paralara olumsuz bakan ancak bir anda 180 derecelik bir dönüş sergileyerek Bitcoin ve Ether ETF’lerini kabul eden Hong Kong, bu anlamdaki adımlarını hızlandırıyor.

Çin’in “deneme sahası” olarak da kullandığı belirtilen Hong Kong’da Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, kripto paralar konusunda şubat ayında başlattığı konsültasyonunu tamamladı ve çalışma sonuçlarını da açıkladı.

Açıklamada şaşırtıcı bir detayın verilmedi ve haziran ayından itibaren geçerli olacak yeni regülasyon kurallarının önünde bir engel bulunmadığı görüldü. Bu yeni kurallarla birlikte, Bitcoin ve Ether’in de içinde bulunduğu az sayıdaki kripto para, bireysel yatırımcıların işlemlerine de resmen açılmış olacak.

Hong Kong regülatörü, bireysel yatırımcıların “trade” edebileceği kripto paralar için bazı kriterler belirlemişti. Bunlar arasında küresel çapta büyük hacme sahip olması ve özellikle bir şirket tarafından kontrol edilememesi gibi özellikler bulunuyordu.

“Perakende işlemler, ekosistemin önemli bir parçası”

Bloomberg’e konuşan OKX’in baş ticaret yöneticisi Lennix Lai, güvenli ve uyumlu perakende ticaretin, dijital varlık ekosisteminin önemli bir alanı olduğunu ve konsültasyon sonucunda bu fikrin öne çıkacağını düşündüğünü söylemişti.

ABD, Malezya ve Singapur’da gidişat olumsuz

Özellikle ABD, Malezya ve Filipinler’de son dönemde kripto paralar konusunda olumsuz adımlar atılıyor. ABD’de SEC kripto para şirketlerine sürekli yatırım sözleşmesi davaları açarken, dün de Malezya regülatörü Huobi borsanının ülkede işlemleri durdurmasını istemişti. Huobi tarafı ise 2022’den bu yana Malezya’da faaliyet sürdürmediğini açıklamıştı.

Filipinler’de de ABD’li Gemini borsasının bir kolu için durdurma kararı çıkarılmıştı.

Hong Kong ile Uzakdoğu’da bir kripto para merkezi olma mücadelesi veren Singapur’da da katı regülasyon kuralları dikkat çekiyor. Ülkede bireysel yatırımcıların kripto işlemleri yapmasına sıcak bakılmıyor ancak bu konuda kesin kurallar henüz gelmiş değil.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl