HyperCycle ile daha güvenli bir yapay zeka ağı geliyor

HyperCycle sponsorluğunda

“Yapay zekaların interneti, tek bir yapay zekadan daha güçlü olacaktır” mottosuyla yola çıkan HyperCycle isimli yeni bir kripto girişimi, yapay zeka sistemleri arasında benzeri görülmemiş bir bağlantının önünü açıyor. HyperCycle, en küçük modüler seviyelerde iş birliği ve rekabeti kolaylaştırırken dünyayı daha güvenli bir küresel yapay zeka ağına yaklaştırmayı hedefliyor. Proje, bugünlerde 1 Mayıs’ta başlayacak olan ön satışa hazırlanıyor.

HyperCycle nedir?

HyperCycle, yan zincirlere ve modüler akıllı sözleşmelere sahip çığır açıcı bir Layer 0++ blok zinciri ağı. Proje, SingularityNET (AGIX) gibi dağıtık yapay zekâ sistemleri için yüksek düzeyde ölçeklenebilir, kolayca özelleştirilebilir bir temel sağlamak üzere mevcut birkaç blok zinciri aracından yararlanan yenilikçi bir blok zinciri mimarisi olarak öne çıkıyor.

Amacı; DeFi, biyoteknoloji, merkeziyetsiz LLM’ler (büyük dil modelleri, ChatGPT gibi uygulamalar LLM tabanlıdır) ve daha fazlası gibi tüm kullanım durumlarında merkeziyetsiz yapay zeka uygulamaları ile bilgi işlem süreçleri için yüksek düzeyde ölçeklenebilir, düşük maliyetli altyapı sağlıyor.

HyperCycle; güçlü, merkeziyetsiz ve ölçeklenebilir bir sistem oluşturmak üzere çeşitli mevcut teknolojiler kullanılarak inşa edildi. Bu HyperCycle “ağ” tabanlı blok zinciri, çeşitli akıllı sözleşme dilleri, (temel UTXO modeli), TODA/IP P2P iletişimi, SingularityNET’in İtibar Kanıtı (Proof of Reputation) ve Cardano’nun EUTXO modeli ile Hydra yan zincir çerçevesinden yararlanıyor.

Rakipsiz hız ve güvenlik ile HyperCycle’ın evrensel ve özelleştirilebilir çerçevesi, çeşitli blok zincirleriyle (BTC, ETH, ADA vs.) yan zincir oluşturarak yapay zeka iş birliğini teşvik ediyor. 2026 yılına kadar Al-to-Al (yapay zekadan yapay zekaya) işlemlerinin küresel işlemlere hâkim olacağı tahmin ediliyor. Bu bağlamda yüzde 90 oranında Machine to Machine HyperCycle, bu dönüştürücü değişime öncülük etmekte kararlı gözüküyor.

HyperCycle token ekonomisi ve ağ katılımı

Projenin token’ı olarak HYPC, ağa erişmek ve yapay zeka uygulamalarına güç sağlayan aracıları çalıştırabilmek için kullanılıyor.

HyperCycle Multi-Dimensional Currency Wrapper (HYPMC), HyperCycle ağından çok platformlu işlemler gerçekleştirmek için HYPC, AGIX ve isteğe bağlı üçüncü bir yan zincir token’ını (ADA, BTC, ETH) birleştiriyor.

Node operatörleri ağına katılmak için önce bir HYPC NFT Node Lisansı alınması isteniyor. Node operatörlerinin ağda yer alabilmesi için HYPC token’larının stake edilmesi gerekiyor.

Bir node, itibarı, çalışma süresi ve node’un hesaplama katkısından oluşan bir puan üretiyor. Bu puan, node’un kendisi için ürettiği ödülü belirliyor.

HYPC token’ları bu node’da ne kadar uzun süre stake edilirse, çalışma süresi o kadar uzun oluyor. Kullanıcılar ayrıca daha fazla hesaplama katkısı yapıp daha fazla itibar kazanabiliyor.

Yeterince yüksek bir puanla, bir node operatörü, ana node’u için alt node’lar oluştururken node ağacının ürettiği ödül miktarını artırabiliyor.

Deneyimli ekip

Proje, TODA’nın kurucu ortağı Toufi Saliba ve SingularityNET’in CEO’su Dr. Ben Goertzel tarafından yürütülüyor.

HyperCycle kurucu ortağı Dr. Ben Goertzel

HyperCycle’ın kurucusu Toufi Saliba, potansiyel olarak dünyayı değiştirecek bu girişimin ardındaki fikirlerin yeni olmadığını, dünyanın en iyi bilgisayar bilimcileri arasında yıllardır gelişmekte olduğunu söylüyor.

Saliba, The Debrief’e verdiği röportajda şu ifadeleri kullanıyor:

“Bağlantı ve etkileşimler HyperCycle olsun ya da olmasın uzun süredir var. Ancak, değer alışverişi yapan belirli etkileşim türlerinde muazzam miktarda uyuşmazlık bulunuyor. Bu etkileşimlerdeki sürtünme, özellikle tek bir etkileşime baktığınızda, biz insanlar için önemli olmayabilir. İki veya daha fazla yapay zeka modülü değer alışverişinde bulunduğunda, A- Hemen ve B- Karşılaştırılabilir ve bazen değerin kendisinden daha yüksek bir maliyet olmadan yanıt almaları gerekir.”

Saliba, örnek olarak HPC’lerin performansına işaret ederken performans için optimize edildiği takdirde, orta büyüklükteki tek bir HPC’nin küresel beyinde yer almak için saniyede 26 milyon etkileşime ihtiyaç duyabileceğini belirtti. Ayrıca, tüm sistemin enerji ve hesaplama açısından verimli olması için bu 26 milyon etkileşimin “milisaniyeler içinde yanıt vermesi ve toplam net/net maliyetinin 1 dolardan (26 milyon doların tamamı için) daha az olması gerektiğini” söyledi.

HyperCycle ile yapay zeka güvence altında

Proje lideri yapay zeka ile ilgili endişelere ilişkin ise, “Aslında, eğer hiçbir şey yapmazsak, insanlar endişelenmeli. Yapay zekanın interneti, uygun şekilde güvence altına alınırsa riski kesinlikle azaltabilir ve bizim odak noktamız da tam olarak bu.” dedi.

Saliba ayrıca “insanları korkutmak için burada değiliz, bunu yaptık, harekete geçme zamanı” diyerek son derece güvenli, kârlı ve ölçeklenebilir çözümler üretmeye katıldıklarını belirtti.

DeFi uygulamalarına sonsuz fırsatlar

Öte yandan OpenCog Hyperon’un MeTTa dili, Plutus’un bir uzantısı olarak konuşlandırılırken uygulamaya özel akıllı sözleşme DSL’leri yazmak için kullanıldı.

Bir zincir üzerinde yüksek frekanslı alım satım inanılmaz yüksek hızda ve aynı derecede düşük maliyetle gerçekleştirme yeteneği, DeFi uygulamalarına sonsuz fırsatlar sunuyor.

Medya ağlarındaki derecelendirme ile ödüllendirme de ucuz ve ölçeklenebilir mikro işlemlere olanak tanıdığı için HyperCycle ile geliştirilebiliyor.

Merkeziyetsiz ödemeler ve bilgisayar işlemleri de blok zinciri işlemlerinin maliyetini düşürüp hızını artırdığı için HyperCycle ile kolaylaştırılabiliyor.

HyperCycle token ön satışı yakında başlıyor

Bu arada HyperCycle, popüler launchpad’lerde ön satış gerçekleştirecek. HyperCycle token oluşturma etkinliği (TGE), SingularityDAO (AGIX/SDAO topluluğuna özel TGE) ve Seedify üzerinde yapılacak.

SingularityDAO Launchpad’e katılmak adına kullanıcıların AGIX/SDAO token’ları Topluluk TGE’sine uygun olması için stake edilmiş olması gerekecek.

Katılmak için kullanıcıların bir KYC/AML sürecini tamamlamaları gerekecek. KYC açıldığında katılmak isteyenler için sosyal medyada bir bağlantı paylaşılacak.

KYC’nin sona ermesinden sonraki 48 saat içinde ve etkinliğin tamamlanmasına kadar herhangi bir zamanda, katılımcıların SDAO veya AGIX’lerini hareket ettirmemelerini sağlamak için anlık durum görüntüleri (snapshot) alınacak.

Toplam 2,147,483,640 arzı olan HYPC’nin AGIX/SDAO topluluk fiyatı 0.0555 dolar. Üç aşamalı ön satış etkinliğinin birinci dilimi 1 Mayıs 2023’te TSİ 14.00’te başlayacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl