İflas eden Voyager’da CEO, hisseleri zirveden satmış!

Kripto para endüstrisinde fiyatların düşmesiyle olumsuz etkilenip, önce kullanıcı fonlarını donduran daha sonra Temmuz ayında ise iflas başvurusu yapan Voyager'da CEO Steven Ehrlich'in, şirketin hisseleri 2021 yılında zirve yaptığı dönemde 30 milyon dolarlık satış yaptığı tespit edildi. Satışlardan sadece 3 hafta sonra ise Voyager hisselerinde %41'lik düşüş yaşandığı görülüyor.

Kripto kredi ve faiz platformu Voyager Digital’ın iflasıyla ilgili mahkeme dosyalarından ilginç detaylar gelmeye devam ediyor. Voyager’a satın almak isteyen Alameda şirketinin bir süre önce aslında Voyager’a da 300 milyon dolardan fazla borcunun olduğunun ortaya çıkmasının ardından şimdi de, şirket CEO’su ve ona ait bir firmanın da zirveden çok önemli Voyager hisse satışları yaptığı belirlendi.

Tepeden sattı, 30 milyon dolar elde etti

İflas başvurusuyla ilgili belgelerde, Voyager CEO’su Stephen Ehrlich ve ona ait olan Delaware LLC firmasının 2021 yılının Şubat ile Mart aylarında, hisse fiyatlarının adeta rekor kırdığı bir dönemde çok büyük ve önemli satışlar yaptığı görülüyor. 11 farklı satışın ardından yaklaşık 31 milyon dolarlık nakit para elde edildi. SEC dökümanlarına göre, sadece 3 işlem sonucunda da 19 milyon dolar nakde geçilmişti.

Satışlardan sonra büyük düşüş

Ehrlich’in zirveden sattığı hisselerin fiyatı yaklaşık 26 dolardı. Voyager hisseleri Ekim 2020’de ise sadece 0.7 dolardan işlem görüyordu. Aynı tarih aralığında Bitcoin %455, Ethereum ise %688’lik artışlar görmüştü. Voyager hisselerinin satıldığı dönem aslında 2021 yılı boğa sezonunun en hızlı ve fiyatların adeta uçtuğu bir dönemdi. Hisseler satıldıktan birkaç gün sonra 29 dolar değere ulaştı ancak yaklaşık 3 hafta sonra ise %41’lik bir düşüş görüldü.

Bilindiği üzere, iflas eden bir başka kripto para fon şirketi 3AC’nin de Voyager’a 650 milyon dolarlık borcu bulunuyordu. Ve aslında Voyager’ın iflas süreci de bu paranın ödenemeyeceğinin anlaşılmasından sonra başlamıştı. Konuyla ilgili konuşan Ehrlich, “Bu çok zor bir karardı ancak yapmak zorundaydık” dedi.

Fed ve FDIC’den uyarı almışlardı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Voyager şirketi, geçmişte müşterilere verdiği vaatlerin ve yaptığı açıklamaların yanlış ve yanıltıcı olduğunu belirten ABD Merkez Bankası (Fed) ve Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından ihtarname almıştı.

Yine Yemmuz ayında Voyager’da manipülatif hareketler yaşanmış ve şirketin kendi token’ı olan VGX yüzde 586’lık bir artış yaşamış daha sonra ise kısa sürede geri çekilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl