İki sene çekmecede unutulan bu Bitcoin’inin değeri 50 milyon dolar oldu

Bitcoin'in ilk çıktığı dönemde üretilen ve koleksiyon amacıyla oluşturulan Casascius Bitcoin'lerinin değeri her geçen gün artmaya devam ediyor. Ürünün, içinde 1000 BTC barındıran versiyonundan 2011 yılında alan bir yatırımcı ise hikayesinde, "Aldığımda ne yapacağımı bilmiyordum. Bitcoin hakkında çıkan haberler hep kötüydü, sonunda 2 sene çekmecede unuttum. Bitcoin bin dolar olunca hatırladım" dedi. "Gold cas" adı verilen ürünün bugünkü değeri ise 50 milyon doların üzerinde...

Bitcoin’e erken dönem yatırımı yapan ve daha sonra coin’lerini bir şekilde unutup, ileriki dönemde bulan yatırımcıların hikayelerine bir yenisi daha eklendi ancak bu kez bulunan ürün, içindeki Bitcoin‘leri de daha değerli yapabilecek bir koleksiyon parçası…

4905 dolara almıştı şimdi 50 milyon dolar

10 sene önce alınan ve iki sene bir çekmecede unutulan altın madalyonun içinde tam bin Bitcoin bulunuyor. Ürünün ismi açıklanmayan sahibi, Aralık 2011 tarihinde bu koleksiyon parçası için 4 bin 905 dolar ödemişti. Şu andaki değeri ise 50 milyon dolardan fazla.

Milyonlarca dolar değerdeki “Gold Cas”

Bilindiği üzere “Casascius Bitcoin’leri” olarak adlandırılan bu ürünler gerçek adı Mike Caldwell olan “Casascius” ismindeki bir Bitcointalk kullanıcısı tarafından oluşturuldu. Daha çok hediyelik eşya olarak satılan Casascius Bitcoin’leri, içinde 0.1, 0.5, 1, 10, 25, 100 ve 1000 Bitcoin bulunan farklı versiyonlardan oluşuyor. Topluluk ise bin Bitcoin’den oluşan ürüne “Gold Cas” adını verdi.

Ürünün ismi açıklanmayan sahibi ise 2011 yılında ilk kez böyle bir parçaya para yatırdığı zaman ne yapacağını bilemediğini belirtti ve altın coin’in hikayesini şu şekilde anlattı:

“2011’de böyle bir ürüne para vermek gerçekten zordu. Bitcoin’in ne olduğunu ve onu paraya nasıl çevirebileceğimi bile bilmiyordum. Ya bu parçayı 4905 dolara alacaktım ya da o zamanki fiyatla 4 bin dolara iki parça külçe altını seçecektim. Şükür ki, ‘Gold Cas’ı seçmişim.

“Ne yapacağımı bilmiyordum, sonunda çekmecede unuttum”

O dönem, parçanın hem altından hem de Bitcoin’den oluşması ilgimi çekmişti. O dönem gazetelerde Bitcoin hakkında yazılan her şey olumsuzdu. Ama haberler bitmiyordu. Ben de bunun işe yarayabileceğini düşündüm. Yine de bu parçaya 4905 dolar verdiğimde potansiyeli hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Olsaydı daha fazla alırdım. Hatta sonunda çekmecede unuttum.

“Bitcoin’in bin dolar olduğunu yazan başlıkları görünce şok oldum”

Ve 2013’te başlayan yükseliş ile birlikte tekrardan hatırladım. Bitcoin’in 1000 dolar olduğunu yazan başlıkları görünce şok oldum. Daha sonra Bitcoin’i daha derinlemesine araştırmaya başladım. Elimdeki ürünün değeri 1 milyon dolar olmuştu. Daha sonra da önemli zamanlar oldu. 10 milyon dolar ve 25 milyon dolar gibi…”

“Dünyanın en iyi yatırımı olabilir”

Konuyla ilgili konuşan ve 1000 BTC’lik ürünün sahibi müşterisi olan GreatCollections adlı müzayede evinin başkanı Ian Russell da, 10 yıllık süre içinde 9 bin 786 kat değerlenen ürünün dünyanın en iyi yatırımı olabileceğini belirtti.

“Sadece 6 tane var ve 4’ü satılmadı!”

Mike Caldwell’in yarattığı Casascius coin’lerinin içinde 1000 BTC olanlarından sadece 6 tane bulunuyor. Ve bunların 4’ü hala paraya çevrilmedi.

Gold cas’ların içindeki Bitcoin’ler kadar, parçanın kendisi de, arzı az olduğu için ürünü daha değerli yapıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl