IMF’ten ikinci açıklama: El Salvador ile güçlü ilişkilerimiz sürüyor

Hafta başında El Salvador'u Bitcoin'den vazgeçmeye çağıran IMF, dün yaptığı açıklamada, Latin Amerika ülkesiyle güçlü ilişkilerin sürdüğünü vurguladı.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yönetim kurulu, dün yaptığı açıklamada, El Salvador ile güçlü ilişkilerin sürdüğünü söyledi. Kurul, Bitcoin‘i yasal para yapan ülkeye borç verip vermeyeceği konusunda herhangi bir karar alınmadığını belirtti.

Bilindiği üzere El Salvador, geçtiğimiz Eylül ayında ABD Doları’nın yanı sıra Bitcoin’i de resmi para yapmıştı. El Salvador’un bu adımı, IMF’nin tepkisini çekti ve kurum finansal, ekonomik, yasal endişeleri öne sürerek ülkeye Bitcoin konusunda geri adım atması için baskıda bulunmaya başlamıştı.

Salı günü IMF, El Salvador’u Bitcoin’i resmi para olarak kullanmaktan vazgeçmeye çağırdı. Ülkenin e-cüzdan uygulaması Chivo’nun da sıkı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. IMF, kısa vadede Chivo ve Bitcoin’in kullanımının maliyetlerinin potansiyel faydaları aştığını savundu. IMF’e göre, bu uygulamaların bütçe maliyetleri, 2021-22 gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 1’ine denk.

IMF, kripto teknolojiler ve Chivo gibi dijital ödeme sistemlerinin ödemeleri daha verimli hale getirebileceğini ve finansal katılımı artırarak büyümeyi destekleyebileceğini ise kabul ediyor. Bununla birlikte Bitcoin’in önemli riskler taşıdığını ve fiyattaki değişkenliklerinin kripto parayı ödeme aracı, hesap birimi veya değer deposu olarak verimsiz kıldığını öne sürüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl