İngilizlerin en çok aldığı 5 kripto para: 32 milyar harcadılar

Yapılan yeni bir araştırma, Birleşik Krallık'ta bireysel yatırımcıların kripto paralara şimdiye kadar yaklaşık 32 milyar sterlin harcadıklarını ortaya koydu. Aynı araştırmada, en çok yatırım yapılan kripto paraların Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Litecoin ve Chainlink olduğu görüldü.

Kripto para fiyatlarında önemli dalgalanmalar yaşanmaya devam etse de yeni veriler İngilizlerin sektöre giderek daha fazla fon çektiğini gösteriyor.

VoucherCodes tarafından paylaşılan verilere göre, İngilizler şu ana kadar kripto paralara yatırım yapmak için yaklaşık 31.795 milyar sterlin harcadı. Verilerde, her bir İngiliz’in kripto para birimlerine tahmini olarak 473 sterlin harcadığı görüldü.

Rapora göre, İngiliz nüfusunun yaklaşık yüzde 34’ü farklı kripto paralardan herhangi birini elinde tutuyor.

En çok yatırım yapılan kripto paralar: İlk sırada Bitcoin var

Popüler kripto paraların dağılımına bakıldığında Bitcoin‘in yüzde 20’lik payla ilk sırada yer aldığı, onu yüzde 8 ile Ethereum’un izlediği, Dogecoin’in ise yüzde 6 ile üçüncü sırada yer aldığı görülüyor.

İngilizlerin en çok yatırım yaptığı 5 kripto para

Bunların yanı sıra, ada ülkesinin kripto para sahipliğinde cinsiyet dengesizliği kaydetmesi dikkat çekiyor. Buna göre, erkeklerin yüzde 41’i dijital varlıklara sahipken ve ortalama 767 sterlin harcama kaydederken kadınların yalnızca yüzde 27’sinin kripto yatırımı yaparak ortalama 214 sterlin harcadığı gözlemleniyor.

Ödemelerde kripto kullanımı

Ayrıca, temel ihtiyaçların satın alınmasında kripto paraların kullanımı dikkat çekiyor.

İlginç bir şekilde giyim, yüzde 13 ile konutlarla aynı paya sahipken, tatil yüzde 11 ile en üst sırada yer alıyor.

Birleşik Krallık’tan yeni kripto yasası

Bu arada, Birleşik Krallık hükümeti hafta içinde, kara para aklama ve dolandırıcılıkla mücadele etmek maksadıyla resmi mercilere, yasa dışı faaliyetlerde kullanılan kripto paralara ‘el koyma, bloke etme ve kurtarma’ yetkilerini vermeyi amaçlayan bir yasa tasarısı sunmuştu.

Birleşik Krallık’ta şehirlere göre kripto paralara yapılan yatırım miktarı

Son olarak araştırma, 18 Ağustos 2022 ile 23 Ağustos 2022 tarihleri arasında Birleşik Krallık’taki 2001 yetişkinle görüşülerek gerçekleştirildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl