İngiltere Merkez Bankası Başkanı: El Salvador’un Bitcoin kararı endişe verici

Geleneksel finansın uzman ve yöneticilerinin Bitcoin ve El Salvador'un yasal para hamlesi hakkındaki alışılagelmiş açıklamaları devam ederken bunlara son olarak İngiltere Merkez Bankası başkanı da eklendi. Andrew Bailey, Latin Amerika ülkesinin Bitcoin adımını eleştirirken, en büyük kripto paranın volatilitesinin El Salvador halkını olumsuz etkileyeceğini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey, El Salvador’un Bitcoin hamlesinin kendisini endişelendirdiğini söyledi. Dün Cambridge Üniversitesi’nde öğrencilerle biraraya gelen Bailey, sorulan bir soruya yanıt olarak Latin Amerika ülkesinin Bitcoin hamlesini değerlendirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bir ülkenin Bitcoin’i ulusal bir para olarak ilân etmesi beni endişelendiriyor. Beni bu anlamda en çok korkutan ise El Salvador halkının, Bitcoin’in doğası ve sahip olduğu volatilite hakkında bilgi sahibi olup olmadığı…”

“Kripto paralar ödemeler için yeterli değil”

Uluslararası Para Fonu’nun da (IMF) El Salvador’un bu adımından memnun olmadığını sözlerine ekleyen Bailey, BoE olarak kendilerinin de tüketiciler için güvenli bir ödeme sistemine sahip olacak teknolojik bir dijital para çalışması içinde olduklarını söyledi:

“Dijital paralar için yoğun bir ilgi var. Ancak bize göre bu tür paraların ödemelerde rahat şekilde kullanılabilmesi için istikrarlı olması gerekiyor ve bu durum kripto paralar için geçerli değil.”

Hilary Clinton da “İstikrarı bozuyor” demişti

Hatırlanacağı üzere, ABD’nin eski başkan adaylarından Hilary Clinton da geçtiğimiz günlerde kripto paraların regüle edilmeleri gerektiğini ve bunun Rusya ve Çin kaynaklı manipülasyonun önüne geçeceğini belirtmişti. Clinton ayrıca, kripto paraların ABD dolarını istikrarsızlaştırdığını da söylemişti. Clinton’un açıklamaları kripto para evreninden ise büyük tepki almıştı.

El Salvador tam gaz devam

Tüm bu açıklamalara rağmen El Salvador, geçtiğimiz hafta Uzmancoin’in de bizzat yerinde takip ettiği bir “Bitcoin haftası” düzenlemiş ve devlet başkanı Nayib Bukele de burada yaptığı açıklamada bir Bitcoin şehri oluşturacaklarını ve şehrin altyapı harcamalarının da çıkarılacak Bitcoin destekli bir tahvil ile karşılanmasının plânlandığını açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl