Intel, Bitcoin madenciliği için çip üretimini sonlandırıyor

Çip üretiminin önde gelen oyuncularından Intel’in Bitcoin madenciliği yapan Blockscale ASIC'lerini resmi olarak duyurmasının üzerinden sadece bir yıl geçti. Ancak şirket bugün birinci nesil Blockscale 1000 serisi çiplerinin üretimini sona erdiğini duyurdu.

Çip üreticisi Intel, salı günü yaptığı açıklamada, piyasaya sürülmesinden sadece bir yıl sonra Bitcoin madenciliği için üretilen seriyi sonlandırma kararı aldığını bildirdi.

Haber ilk olarak dünyaca ünlü donanım inceleme sitesi Toms Hardware tarafından bildirildi. Intel’in açıklamasında, Blockscale ASIC’lerin sonlandırılmasının nedeni olarak şirketin IDM 2.0 operasyonlarına daha sıkı odaklanması gösteriliyor.

Intel gelecekteki fırsatları değerlendirmeye istekli

Toms Hardware’e açıklama yapan şirket, Bitcoin ASIC işinden tamamen çıkıp çıkmama konusunda “Pazar fırsatlarını izlemeye devam ediyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Intel, gelecek Bitcoin madencilik ürünleriyle ilgili herhangi bir resmî açıklama yapmadı. Ayrıca, Blockscale ASIC açılış sayfaları şu anda etkin değil. Ancak Intel’in açıklaması, gelecekte potansiyel fırsatları değerlendirmeye istekli olduğunu gösteriyor. Intel’in Bitcoin madenciliği çip pazarına girmesi, Bitcoin’in değerinin düştüğü zamana denk gelmişti. Buna karşılık Intel’in piyasadan çekilmesi Bitcoin’in yeniden yükselişe geçtiği bir döneme denk geliyor. Zira Bitcoin geçtiğimiz günlerde neredeyse bir yıldır ilk kez 30 bin dolar seviyesini aştı.

Intel’in Bitcoin madenciliği çipleri ilk olarak Bonanza Mine kod adıyla hiçbir zaman ticarileşmeyen Ar-Ge çipleri için kullanıldı. Ancak şirket daha sonra blok zinciri pazarına gireceğini duyurdu. Argo Blockchain (ARB.L), Block Inc (SQ.N), Hive Blockchain Technologies (HIVE.V) ve GRIID Infrastructure, Intel’in çipler için ilk müşterileriydi.

Intel Toms Hardware’e yaptığı açıklamada mevcut Boockscale müşterilerine hizmet vermeye devam edeceğini söyleyerek mevcut uzun vadeli sözleşme yükümlülüklerini yerine getireceğini ima etti.

20 Ekim 2023’ten itibaren sipariş alınmayacak

Intel’in web sitesindeki bir belgeye göre, 20 Ekim’den sonra sipariş alınmayacak ve son ürün en geç 20 Nisan 2024’e kadar sevk edilecek. Bu arada Intel, Blockscale çipleri için neredeyse tüm açılış ve ürün sayfalarını web sitesinden kaldırdı.

Bu arada, Intel’in çeşitli ticari faaliyetlerinde ne ölçüde ek küçülmeye gideceği belirsizliğini koruyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl