Intel’in Bitcoin madencilik çipi hazır: Detaylar resmen açıklandı

Ocak ayında kripto para madenciliği endüstrisine gireceği ortaya çıkan ve Şubat ayındaki Uluslararası Yarı İletken Çip Konferansı'nda detayları belli olan yazılım şirketi Intel’in Bitcoin madencilik çipi, Intel Blockscale ASIC, firma tarafından resmen duyuruldu. Çipi satın alan şirketlere teslimatlar, bu yılın 3. çeyreğinden itibaren yapılmaya başlanacak.

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Intel, yeni Bitcoin madencilik çipinin detaylarını bugün yaptığı açıklamayla duyurdu. Onlarca yıllık AR-GE çalışmalarıyla birlikte, İş Kanıtı madenciliğinde etkin enerji kullanımını hayata geçirmek istediğini belirten şirket, çipin madencilik firmalarının ‘hash rate’ hedefleri ve sürdürülebilirlik konusunda büyük bir rol oynayacağı ifade edildi.

“Önümüzdeki yıllarda göreceğiz”

Intel’in Blok zinciri ve İş Geliştirme Çözümleri yöneticisi olan Jose Rios yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Intel Blockscale ASIC, Bitcoin madencilik şirketlerinin hem sürdürülebilirlik hem de hash rate ölçeklendirme hedeflerinde büyük bir rol oynayacak. Bunu önümüzdeki yıllarda net şekilde göreceğiz”

Sadece çip satışı var

Intel şirketi müşterilerine hazır bir madencilik makinesi yerine sadece çip satışı yapıyor. Aslında bu durum sektörede fazla görülen bir tarz değil. Çipler genelde cihaz üreticileri tarafından geliştiriliyor ve madencilik firmalarına tamamiyle hazır madencilik makineleri teslim ediliyor. Ancak Intel sadece çip satışı yapacak. Teslimatlar ise en erken bu senenin 3. çeyreğinde başlayacak. Her Blockscale ASIC çipi saniyede 580 gigahash (GH/s) hash oranı sağlayacak. Terahash başına ise 26 jul’luk bir güç etkinliği elde edilecek.

Bitmain çipiyle neredeyse eşit

Bu rakamlara bakıldığında Intel’in yeni çıkan çipinin, şu anda piyasa lideri olan Bitmain makinelerindeki çiple çok yakın performans özelliklerine sahip olduğu görülüyor. 256 çiplik bir madencilik sisteminde kıyaslama yapıldığında, Intel Blockscale ASIC saniyede 148 terahash üretip 3860 watt’lık enerji harcarken, Bitmain’in çipinde ise bu durum 3010 watt’lık enerji tüketimi ve saniyede 140 terahash olarak görülüyor.

Şu anda dünyada devam eden ekonomik kriz ve tedarik zincirlerindeki bozulmalardan ötürü ciddi bir çip krizi yaşanıyor. Uzmanlar ise Intel’in yeni çip üretiminin, endüstriye değer katacağını düşünüyor.

Jack Dorsey’nin Block’u da var

Intel’in yeni çipinin alıcıları arasında ise birçok dev şirket de bulunuyor. Jack Dorsey’nin kurucusu ve CEO’su olduğu Block şirketi, Argo Blockchain, Hive Blockchain ve GRIID Infrastructure, bu şirketlerin en bilinenleri konumunda…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl