Invesco Bitcoin vadeli ETF başvurusunu geri çekti

ABD'de vadeli sözleşmelere dayalı Bitcoin ETF'inin kabul edilmesinden sonra en büyük kripto paranın yükseliş hareketi devam ederken, bu ETF başvurularını yapan şirketlerden biri olan Invesco'dan ise beklenmedik bir hareket geldi. Varlık yönetim firması Invesco, Bitcoin vadeli ETF başvurusunu geri çekti. Şirket başvurusunu ünlü işadamı Mike Novogratz'ın şirketi Galaxy Digital ile yapmıştı.

ProShares şirketinin Bitcoin vadeli ETF’inin işleme açılmasından bir gün önce yani dün, bir başka vadeli işlem sözleşmelerine dayalı Bitcoin ETF başvurusunda bulunan şirket olan Invesco, ETF başvurusunu geri çekti. Şirket, bundan sonra Bitcoin vadelilerine dayalı bir ETF sunmayacağını duyurdu.

Invesco’nun ismi açıklanmayan bir sözcüsünden Bloomberg’e yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı bir Bitcoin ETF’i çıkarma kararımızı yakın vadeli plânlarımız arasından kaldırmış bulunuyoruz. Ancak Galaxy Digital ile ortak çalışmalarımıza ve fiziksel olarak desteklenen bir dijital varlık ETF’inin de içinde olduğu ürünleri çıkarmaya devam edeceğiz”

Bilindiği üzere Bitcoin vadeli ETF’leri, CME’deki Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatlarını takip ediyor. Fiziksel Bitcoin ETF’i de direkt olarak en büyük kripto paranın fiyatına endeksli…

SEC başkanı Gary Gensler da, yaz aylarından bu yana yaptığı birden fazla açıklamada genelde Bitcoin vadeli ETF’lerine daha sıcak baktığını açıklamıştı. Gensler buna sebep olarak yatırımcı korunmasını göstermişti.

Invesco şirketi, SEC’ye ETF başvurusunu resmi olarak geri çektiğini bildiren bir resmi duyuru yapmadı. Dün yapılan bir bildirimde ise, vadeli işlem fonunun adı olan Bitcoin Strategy ETF’inin geçerlilik tarihini Ekim ayının sonuna ertelediklerini duyurmuşlardı. Bu başvurular genelde, bir ETF başlatmak için gerekli tüm izinler alınamadığında ihraççılar tarafından yapılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl