Jaguar Land Rover ile anlaşan IOTA’dan güçlü yükseliş

İngiliz otomobil şirketi Jaguar Land Rover, sürücülerin veri paylaşımına bir ödül olarak IOTA (MIOTA) kazanabilecekleri bir yazılımı test ettiklerini duyurdu. Haberin ardından IOTA, yüzde 30 değer kazandı.

Reuters’ta yer alan habere göre İngiltere’nin en büyük otomobil şirketi olan Jaguar Land Rover, bugünkü açıklamasında sürücülerin veri paylaşımına bir ödül olarak IOTA (MIOTA) kazanabilecekleri bir yazılım üzerinde testler yaptıklarını bildirdi.

Otomobillere yüklenecek “akıllı cüzdan” adı verilen bir teknoloji geliştiren şirket, yerel otoriteler ya da navigasyon sağlayıcılarına çukurlar veya trafik sıkışıklığı gibi otomatik olarak kullanışlı veriler raporlayacak olan Jaguar sürücülerini MIOTA ile ödüllendirecek.

Jaguar, sürücülerin ayrıca ortak otomobil kullanım (ride-sharing) programına katılmaları durumunda da ödül kazanabileceklerini söyledi. Kazanılan MIOTA’lar, yol geçiş ücreti, otopark ücreti ve elektrikli araçların şarj ücretlerini ödemede kullanılabilecek.

Şirket nihai hedefin “sıfır emisyon, sıfır kaza ve sıfır tıkanıklığı sağlamak” olduğunu ifade ediyor.

İngiliz otomobil şirketi teknolojiyi mühendislerin Jaguar F-PACE ve Range Rover Velar dahil olmak üzere birçok aracı “akıllı cüzdan” özellikleri ile donattıkları İrlanda’nın Shannon şehrindeki yeni Jaguar Land Rover yazılım mühendisliği üssünde test ediyor.

Tata Motors’un bir yan kuruluşu olan Jaguar, ürünün ticari olarak ne zaman piyasaya çıkacağı konusunda şu an için bir tarih bulunmadığını belirtti.

IOTA’nın kurucu ortağı ve yönetim kurulu eş başkanı Dominik Schiener, “Akıllı cüzdan teknolojisi tüm yeni araçlara kolaylıkla uygulanabilir. IOTA tüm farklı oyuncularla birlikte çalışabilirliği sağlamak istiyor. Bu yüzden Jaguar coin, BMW coin yok, bu makine ekonomisi için tek bir evrensel token var.” dedi.

Haber, IOTA’nın fiyatına önemli bir etki yaptı. Gün içerisinde 0.26 dolardan işlem gören kripto para, 0.34 dolara kadar tırmandı. Bu, yüzde 30’luk bir artışa tekabül ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl