IOTA’da kazan kaynıyor: Kurucular arasında anlaşmazlık

Sızan sohbet kayıtlarından IOTA'nın kurucuları arasında anlaşmazlık olduğu ortaya çıktı. Bu durum dijital paranın büyük ölçüde değer kaybetmesine yol açtı.

IOTA’nın kurucuları arasında anlaşmazlık olduğu ortaya çıktı. Pastebin’de yer alan sohbet kayıtlarına göre IOTA’nın kurucu ortağı Sergey Ivancheglo, bir diğer kurucu ortak Dominik Schiener’e güvensizlik oyu verdi.

Sohbet verilerinin yer aldığı kopya, Ivancheglo’nun yazdığı “Herkesi Dominik Schiener’e güvenmediğimi ve IOTA’nın geleceğinin daha iyi olması için IOTA Vakfı’nı bırakması gerektiğini düşündüğüm konusunda bilgilendiririm.” notuyla açılıyor.

Comes-from-Beyond olarak daha iyi tanınan Ivancheglo’nun neden Schinier’den endişelendiği belirsiz. Sohbet kayıtlarında bununla ilgili bir detay yok. Ancak kayıtlarda Schinier’in vakıftan nasıl uzaklaştırılacağı ve yerine kimin nasıl geçeceğiyle ilgili detaylar yer alıyor.

Bu arada sohbetin tamamı IOTA Vakfı yönetim kurulu üyeleri David Sonstebo, Dominik Schiener ve Ralf Rottman’ın yanı sıra kurulda yer almayan Sergey Ivancheglo ile Serguei Popov arasında geçiyor.

Sızan sohbet kayıtlarına göre çekişmenin ana noktalarından biri IOTA’nın Schinier’i yönetim kurulundan çıkarmak için gereken yeterli oylama gücünü sağlamak amacıyla tüzüğünü nasıl değiştirebileceği.

Ancak Schiener, savaşmaktan çekinmeyeceğini, “Düşman olmak istiyorsanız savaşalım” cümlesiyle ifade ediyor.

IOTA’nın iki kurucusu Ivancheglo ile Popov, henüz IOTA Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi değiller. Daha önce onlara yönetim kuruluna alınacağı sözü verilmişti fakat bugüne kadar uygulanmadı. Görünüşe göre Ivancheglo, kendine verilen sözlerin yerine getirilmemesi nedeniyle sabrını tüketmiş durumda.

IOTA, yüzde 20 geriledi

IOTA’nın kurucuları arasında yaşanan bu anlaşmazlık, projenin geleceğiyle ilgili olarak soru işaretleri yarattı. Bundan dolayı olacak ki IOTA’nın fiyatı da dünden bu yana yüzde 20 oranında düşerek adeta eridi. IOTA’nın tekrar güven kazanmasının biraz zaman alacağı söylenebilir.

IOTA’dan resmi açıklama

IOTA’daki bu iç çekişme, internete sızmasının ardından, yaklaşık bir saat önce IOTA tarafından yapılan resmi açıklamada mevcut yönetim kurulunun iki kurucuyu IOTA Vakfı’nın yönetim kuruluna davet ederek tüzükte yapılacak değişiklikler resmi olarak belirleninceye kadar iş birliği için izlenen yöntemi tanımlayan bir mutabakat zaptına dayanarak ilerlemeye karar verildiği ifade edildi.

→ OPERA’NIN MASAÜSTÜ TARAYICISINA DA KRİPTO PARA CÜZDANI GELİYOR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl