İran, Riyal destekli kripto parasını bu hafta duyurabilir

Bu hafta Tahran'daki bir konferansta resmi kripto parasını duyurması beklenen İran, bir yandan da kendi SWIFT sistemini oluşturma gayretinde.

Al Jazeera’nin 27 Ocak tarihli haberine göre, İran, bu hafta Tahran’da düzenlenecek olan Elektronik Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Konferansı’nda devlet destekli kripto para birimini duyurabilir.

Kasım ayından beri ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan İran, ekonomik büyümesinin önündeki bu kısıtlamalardan kurtulmak için Blockchain bazlı finansal araçları kullanmaya niyetlenmişti.

Merkez bankasının bastığı Riyal destekli bir kripto para düşünülse de Tahran’ın bazı İran bankalarının erişim sağlayamadığı SWIFT sistemine bir alternatif oluşturma yoluna gidebileceği de iddialar arasında.

Kaynaklar bu kadar geniş çaplı bir sistemin uygulanıp uygulanamayacağı konusunda kararsız fakat dijital paralar için tüketici ödemeleri gibi nispeten daha yerel kullanımlar mümkün olabilir.

İranlı Radfa şirketinde Blockchain geliştiricisi olan Yashar Rashedi, konu hakkında şunları söylüyor:

“Merkezileşmiş yapıları nedeniyle kesinlikle Bitcoin ve türevlerinin yerini alamaz ancak mevcudiyetleri zararsızdır. CBDC’ler (Merkez Bankası’nın bastığı dijital para) halk arasında hiçbir zaman geniş kullanım alanı bulamasalar dahi, yeni girişimlere ve geliştiricilere bazı yeni özellikler sunabilirler.”

İran, ABD yaptırımlarını aşmayı hedefleyen merkezileşmiş bir dijital parayı piyasaya sürmeyi planlayan birkaç devletten biri.

Rusya’da bir hükümet yetkilisi, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, Rusya’nın “kripto ruble” projesinin birkaç yıl içinde hayata geçeceğini söylemişti. Venezuela’nın kripto para birimi Petro ise, dolaşımda olmasına rağmen birçok meşruiyet suçlaması ve ülkenin kendi yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmıştı.

İran, Rusya ve Ermenistan arasında yakın zamanda yapılan bir Chainpoint Blokchain anlaşmasına göre, İran SWIFT sisteminin yerini alacak Blockchain bazlı bir metot için kolları sıvamış durumda.

Yine Rusya Kripto Para Endüstrisi ve Blokchain Birliği başkanı Yuri Pripachkin de Al Jazeera’ya şu açıklamayı yaptı:

“Bize gelen bilgilere göre, SWIFT’in İran versiyonu şu anda yapım aşamasında ve geliştirmeler devam ediyor.”

Bu bilgiler ABD’ye de ulaşmış olmalı ki Aralık ayında ABD meclis üyeleri Riyal destekli kripto para birimini de yine aynı şekilde yaptırıma tâbi tutacaklarını açıklamışlardı.

Haber: CoinTelegraph

→CİVİC’İN CEO’SUNDAN BİTCOİN’DE ‘NÜKLEER KIŞ’ UYARISI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl