İran’da madencilerin elektiriği yine kesilecek

Kripto para madenciliğinin ciddi şekilde yapıldığı ülkelerden biri olan ve elektrik maliyetinin ucuz olmasıyla bilinen İran'da elektrik kesintilerinin faturası yine madencilere çıktı. Ülkenin enerji şebekelerinden sorumlu yöneticisi olan Mostafa Rajabi Mashhadi, yaptığı açıklama ile lisanslı madencilerin elektriğinin, 22 Haziran itibariyle kesileceğini duyurdu.

Her sene yaz aylarında enerji ihtiyacı tavan yapan ve bu yüzden çeşitli bölgelerde elektrik kesintilerinin yaşandığı İran, yine kripto para madencilerinin elektriğini kesme kararı aldı. Ülkedeki enerji şebekelerinin yönetiminden sorumlu olan Mostafa Rajabi Mashhadi, bugün İran devlet televizyonunda yaptığı açıklamayla 22 Haziran yani Çarşamba günü itibariyle ülkedeki 118 lisanslı madencilerin elektriğinin kesileceğini duyurdu.

63 bin megawatt ile rekor kırdı

Madencilerin, elektrik maliyetlerinin ucuzluğu nedeniyle tercih ettiği ülkelerden olan ve aynı zamanda kaçak kripto para madenciliği faaliyetlerinin de ciddi şekilde yapıldığı İran’da, bu sene elektrik talebinin de 63 bin megawatt’ı aştığı belirtildi. Bu bilgi de yine Mashhadi tarafından verildi. Ancak Mashadi kesintilerin ne zamana kadar süreceği konusunda bir gün is evermedi. Aynı uygulama geçen sene Haziran ayında da yapılmış ve lisanslı madenciler Eylül ayı sonu itibariyle yeniden cihazlarını çalıştırmaya başlamışlardı.

Özellikle Çin’de başlayan madencilik yasaklarının ardından birçok madenci ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeleri tercih ederken, İran da yine ucuz maliyetinden ötürü yine göç edilen ülkelerden olmuştu. Ülke ayrıca çok fazla kaçak kripto para madenciliği yapılmasıyla da biliniyor ancak devlet özellikle geçen sene bu tür faaliyetlere ciddi darbe vurmuş ve toplamda 7 bin kadar kaçak cihaza el koymuştu. Lisanslı madenciler için de regülasyon kuralları getiren İran, dünyadaki toplam madencilik faaliyetlerinin geçen sene Mayıs ayında %4.5’uğuna ev sahipliği yapıyordu ancak Cambridge Üniversitesi’nin son çalışmasına göre bu rakam şu anda %0.12’ye düştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl