IRS’den 2021 raporu: 3.5 milyar dolarlık kripto paraya el konuldu

ABD’nin vergi kurumu IRS’in Suç Soruşturma Birimi’nin 2021 mali yılında yüzde 93’ü suç soruşturmalarında olmak üzere 3.5 milyar dolar değerinde kripto para ele geçirdiği belirlendi. Rakamlar, kurumun dün yayımladığı yıllık rapor ile ortaya çıktı.

3.5 milyar dolarlık kripto para içerisinde, darknet pazar yeri Silk Road’la ilişkili olan 1 milyar dolarlık Bitcoin de bulunuyor. Bunlar, geçen sene Kasım ayında ele geçirilmişti ve ABD’nin bugüne kadar ele geçirdiği en büyük kripto para miktarıydı.

Suç Soruşturma Birimi’nin başındaki isim Jim Lee, 2022 mali yılına girerken devam eden soruşturmalar kapsamında daha fazla kripto para ele geçirilebileceğini söyledi. Lee, siber suçları tespit etmek üzere ekibine 250 ila 300 kadar özel ajan katmaya ihtiyaç duyduklarını ve bunun için bütçe gerektiğini ifade etti. Kurumun perşembe günü mecliste oylanabilecek 80 milyar dolarlık ek fondan yararlanabileceği belirtiliyor.

Ayrıca Lee, “Para hareketinin anlık olmasının getirdiği kolaylık, suçluların en son teknolojik gelişmelerden yararlanmalarının kapısını açıyor. Suç Soruşturma Birimi, bu gelişmelerin bir adım önünde olmayı taahhüt ediyor ve çalışanlarımızın dijital finans dünyasında başarılı olmalarını sağlamak üzere en güncel taktik ve teknikler konusunda eğitmek için önemli yatırımlar yaptık.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl